04.04.2023 10:05

Brno zvažuje tři varianty pro Divadlo Bolka Polívky, které nemůže hrát v objektu s narušenou statikou

Brno prověřuje tři varianty pro Divadlo Bolka Polívky, které nemůže hrát v městském objektu kvůli narušené statice. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) dnes na zastupitelstvu řekla, že jednou z možností je přesun divadla do Bílého domu do Sálu Břetislava Bakaly, který je dlouhodobě uzavřený. Další možností je rychlé zajištění prostor, kde Polívkovo divadlo nyní působí. Poslední variantou je souběžné působení v divadle Reduta spolu s Národním divadlem Brno, proti čemuž má ale výhrady jak Národní divadlo Brno, tak opoziční zastupitelé. Příští sezona bude pro Divadlo Bolka Polívky jubilejní třicátá.

Soukromé Polívkovo divadlo sídlí v budově města na Jakubském náměstí, v objektu je i kino Scala Masarykovy univerzity. Kvůli narušené statice ale musely letos obě organizace přerušit provoz. V poslední době se mluvilo především o přesunu divadla do Reduty, proti čemuž se však ohradilo vedení Národního divadla Brno. Uvedlo, že by to omezilo aktivity a plány Národního divadla Brno. S takovým řešením nesouhlasí ani opoziční Zelení a Žít Brno. Vaňková to však nevidí jako jedinou možnost. „Na stole je ale i přesun divadla do Bílého domu do Sálu Břetislava Bakaly. Je ale potřeba si uvědomit, že je to varianta vyžadující technické úpravy," uvedla primátorka. V sále je nyní sklad. Město už loni mluvilo o tom, že chce sál zprovoznit.

Bolek Polívka možnost využívat Sál Břetislava Bakaly vítá. „Pokud se podaří zvládnout stavebně-technické úpravy, prostory by nám vyhovovaly," sdělil ČTK.

Podle Vaňkové ale město zvažuje i to, že by se podařilo opravit současné prostory, kde Polívkovo divadlo působí. „Tam ale narážíme na vyjádření statika, že to není pravděpodobné. Ale se statikem stále jednáme," dodala Vaňková. Jako poslední možnost zmínila souběžné působení Národního divadla Brno a Divadla Bolka Polívky v Redutě. Primátorka zároveň nevyloučila, že pokud by Divadlo Bolka Polívky našlo jiné vhodné prostory, tak by se do objektu na Jakubském náměstí už nevrátilo. Pokud by to nastalo, není jasné, zda by město prostory opravilo a pro co by je využilo.

Primátorka uvedla, že ji mrzí, jak se situace vyvinula ve chvíli, kdy ještě nebylo nic definitivně rozhodnuto. Zároveň připomněla, že Bolek Polívka je nositelem Ceny města Brna a že i ze sociologického průzkumu vyplynulo, že Brňané vnímají jako velké osobnosti Brna Leoše Janáčka, Gregora Johanna Mendela a také Polívku. „Je to brněnský a moravský fenomén a za celý život měl možnost Brno opustit, ale rozhodl se tady zůstat. Zasloužil by si spíš vděk, ne reakce, se kterými jsem se setkala," zdůraznila Vaňková.

Opoziční zastupitel Matěj Hollan (ŽTB) návrh na přesun Divadla Bolka Polívky do prostor Reduty označil za nekorektní a nepromyšlený. „Představa, že se Národnímu divadlu vezme jeho scéna, je za hranou toho, jak se politika vměšuje do uměleckého provozu," řekl během jednání zastupitelstva. Dodal, že mezi provozem obou divadel jsou velké rozdíly, ať už se týkají použitých technologií, scénografie nebo principů fungování.

Hollan požadoval, aby zastupitelé návrh na souběžné působení v divadle Reduta odmítli a aby radní představili řešení, které zajistí dočasné útočiště pro divadlo v jiných městských prostorech k tomu uzpůsobených. Zároveň chtěl, aby zastupitelé deklarovali budoucí zachování kulturního provozu v nynější budově a to, že tam město nadále bude mít vlastnický podíl. Tyto body ale zastupitelé odmítli.

Vaňková připomněla, že vedení města prověřovalo mnoho variant, včetně třeba Králíkova divadla na brněnském výstavišti. Tam by ale podle ní byly potřeba opravy za zhruba půl miliardy korun a navíc není jisté, zda by se stihly do 1. září, odkdy je potřeba zajistit nové prostory pro Divadlo Bolka Polívky.

Primátorka uvedla, že ji mrzí, jak se situace vyvinula ve chvíli, kdy ještě nebylo nic definitivně rozhodnuto. Zároveň připomněla, že Bolek Polívka je nositelem Ceny města Brna a že i ze sociologického průzkumu vyplynulo, že Brňané vnímají jako velké osobnosti Brna Leoše Janáčka, Gregora Johanna Mendela a také Polívku.

https://divadlobolkapolivky.cz/

Autor článku: ČTK: hor, klv, hj, foto: Sál Břetislava Bakaly

Brno zvažuje tři varianty pro Divadlo Bolka Polívky, které nemůže hrát v objektu s narušenou statikou

Zprávy

29.05.2023

Tvůrčí dílny a interaktivní prohlídky výstav pro děti na letošním Pražském Quadriennale znovu připravuje kreativní platforma Máš umělecké střevo?

Doprovodný program pro nejmenší návštěvníky se skládá z tvůrčích dílen a aktivit pro širokou veřejnost a školní skupiny. Centrem je interaktivní prostor umístěný mezi výstavními halami Holešovické tržnice. Platforma Máš umělecké střevo? přináší hravý a nápaditý koncept, který souvisí s ústředním tématem PQ 2023 RARE. Hala 29 je upravena tak, aby svým návštěvníkům zprostředkovala nevšední zážitek scénografického umění.

29.05.2023

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě slavní šedesátiny a zve na oslavu

Novorenesanční zámeček obklopený rozsáhlým parkem, jezírky i lesy. Výjimečné místo, kde světoznámý skladatel Dvořák našel svůj druhý domov. Takový je Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě, který letos slaví 60 let od svého otevření. V sobotu 22. července zde návštěvníky čeká slavnostní program.

29.05.2023

„Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka“ – křest nové biografie jednoho z nejvýznamnějších tanečních tvůrců 20. století

Ve středu 31. května od 17 hodin proběhne v malém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí speciální odpoledne věnované Pavlu Šmokovi. Na programu bude projekce dokumentárního portrétu „Fenomén Šmok“ (2017) v režii Ondřeje Kepky, po něm bude následovat křest publikace „Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka“ taneční publicistky Lucie Kocourkové (2023).