31.10.2005 00:00

Budějovice i Krumlov podporují lehkou konstrukci točny v parku

ČESKÉ BUDĚJOVICE/ČESKÝ KRUMLOV 31. října (ČTK) - Otáčivé hlediště by mělo podle zástupců měst Český Krumlov a České Budějovice zůstat na stávajícím místě, tedy v zámeckém parku v Českém Krumlově. Vstřícným krokem vůči památkářům, kteří současnou točnu v parku odmítají, je nová konstrukce, která by sloužila asi 3,5 měsíce v roce a mimo sezonu by se odstraňovala.

Autoři koncepce nového otáčivého hlediště představili novinářům studii, kterou obě města podporují. V optimální variantě by si projekt vyžádal 18,7 milionu korun. "Chceme odstranit to, co je největším sporem, tedy nadzemní část obří tribuny, která tam nyní stojí neustále - bez ohledu zda se hraje, nebo ne," řekl novinářům jeden z autorů nové koncepce Martin Augustin. Místo toho vznikne montovaná tribuna, kterou lze případně mimo představení sklopit, aby nerušila průhledy v zahradě. Po skončení divadelní sezony se rozmontuje a odveze, takže zůstane jen podesta se zahradní úpravou.

Hlediště se namontuje na skrytou točnu, pro kterou tvůrci studie hodlají využít stávající mechanismus a vytvořit základ pro parkovou úpravu mimo období představení, například jako trávu a záhon s cestami. "Návštěvníci budou tento prostor vnímat jako přirozenou součást parku," dodal Augustin. Kapacita tribuny bude ze současných 650 míst snížena na 500, aby byla zachována ekonomická rentabilita celého provozu divadla a zároveň sníženo riziko nárazového nárazového zatížení zahrady.

Pro zachování otáčivého hlediště v českokrumlovském zámeckém parku je ministr kultury Vítězslav Jandák. Slíbil, že do roku 2008 prodlouží termín na likvidaci točny, k níž se České Budějovice jako vlastník zavázaly. Nyní se za ministrem s novou koncepcí točny chystají primátor Českých Budějovic, které točnu vlastní, i českokrumlovský starosta. "Připravíme podmínky, k nimž se vyjádří i Jihočeské divadlo. Město musí podepsat smlouvu s Národním památkovým ústavem. Nutnou podmínkou je, že v zahradě nebudou kladeny nadstandardní překážky pro provoz kulturních představení," řekl českokrumlovský starosta František Mikeš, podle něhož se podmínky provozu divadla v parku ze strany památkářů neustále zpřísňují.

Českokrumlovská točna je v barokní zahradě, jež je společně s Českým Krumlovem zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Výbor pro světové dědictví, který se zabývá agendou památek UNESCO, doporučil Česku točnu ze zahrady odstranit. Tento postoj však pochází z července a výbor nezná nový návrh demontovatelné točny, se kterým nyní Jandák hodlá výbor seznámit.

Alena Binterová snm

Autor článku: ČTK