03.06.2022 13:11

Budovu bývalé galerie Na shledanou ve Volyni oživí cyklus představení s tématem smrti

Autorská inscenace Odloučení tanečnice Markéty Vacovské zahájí 10. června volnou sérii Galerie Na shledanou živě zaměřenou nejen na divadelní počiny dotýkající se tématu smrti. Kromě představení, za které Vacovská získala ocenění Tanečnice roku v rámci České taneční platformy 2021, cyklus nabídne performance africké umělkyně Seny Atsugah Gbei!, filmovou projekci dokumentu Dominika Žižky Eymen – úhel pohleduTanec smrti barokem inspirovaných Geisslers Hofcomoedianten, výtvarně-pohybovou Enolu Elišky Brtnické nebo tematický storytelling Michaly Piskačové. Sérii první listopadový víkend zakončí dušičkové dobrodružství s loutkovou pohádkou. Všechny akce se uskuteční v prostorách smuteční síně umístěné přímo na volyňském hřbitově a blízkém okolí.

„Velmi mě těší, že zahajovacím představením bude právě Odloučení Markéty Vacovské, které je křehkou a zároveň drásavou výpovědí autorky o ztrátě dvojčátek. Dlouho jsme váhali, zda Markétu oslovit v souvislosti s umístěním Galerie Na shledanou v budově smuteční síně (byť k tomuto účelu nikdy nezprovozněné). O to větší radost jsem měl, když Markéta nabídku přijala se slovy, že celý tento projekt je jedna velká výzva, kterou se rozhodla přijmout se vším všudy. Osobně se na adaptaci v tomto prostoru s jedinečným geniem loci velmi těším a věřím, že performance bude silným zážitkem také pro diváky,“ přibližuje výběr úvodní inscenace ředitel Kultury Volyně Martin Roškaňuk. Otevřená a upřímná výpověď o přijetí smrti na jevišti v hudebním doprovodu Sáry Vondráškové (Never Sol) a light designu Martina Špetlíka vznikla se záměrem promluvit o tabuizovaném tématu a podpořit pozůstalé rodiče.

O týden později, 18. června, do smuteční síně zamíří umělecký dokument Dominika Žižky Eymen – úhel pohledu. Lenka Kniha Bartůňková a Ridina Ahmed se vydaly do ghanské Akkry, kde vedly rozhovory na téma smrt s lidmi z různých sociálních vrstev. Hledaly odpověď na otázku, jak se liší nebo naopak potkává vnímání konečnosti života v tak různých místech, jako jsou Ghana a Česká republika. Po promítání dokumentu prostor smuteční síně roztančí performance Gbei! Sólo o hlasech promlouvajících skrze tělo a pohyb choreografky a tanečnice Seny Atsugah divákům přiblíží současný africký tanec. Obě akce Kultura Volyně uvádí ve spolupráci s festivalem Tanec Praha.

Po prázdninové přestávce bude cyklus pokračovat inscenací divadelního souboru Geisslers Hofcomoedianten Tanec smrti, která vykročí přímo mezi hroby volyňského hřbitova. Nad hlavy diváků vyšplhá Eliška Brtnická s výtvarně-pohybovou básní Enola inspirovanou tragédií v Hirošimě a legendou o tisíci jeřábech. Podzimní program doplní výprava do obrazů malovaných slovy. Michala Piskačová ze spolku Verbarium v ní návštěvníkům přiblíží umění storytellingu, tentokrát v příbězích o smrti.

Sérii zakončí dušičkové dobrodružství věnované dětem. Po loňském úspěchu Día de los muertos, které Kultura Volyně uspořádala ve spolupráci se souborem Loutky bez hranic a místními umělci, se děti opět vydají na cestu zakončenou tematickou loutkovou pohádkou ve smuteční síni.

Akci pořádá Kultura Volyně ve spolupráci s Tancem Praha a Novou sítí. Projekt byl finančně podpořen městem Volyně, Jihočeským krajem a Státním fondem České republiky. 

Víc informací o projektu a vstupenkách najdete na www.kultura-volyne.cz a na sociálních sítích.

Autor článku: Eva Roškaňuková