05.04.2006 00:00

Busta herce Václava Vosky se opět objeví v divadle Rokoko

Praha 5. dubna (ČTK) - Busta vynikajícího českého herce Václava Vosky bude znovu instalována ve foyeru pražského Divadla Rokoko. Ředitel Městských divadel pražských (MDP) Ondřej Zajíc se na tom dohodl s jejím autorem, sochařem Kurtem Gebauerem.

"Kurt Gebauer přislíbil, že bustu zrestauruje a znovu nainstaluje před začátkem divadelní sezony 2006/2007," řekla ČTK mluvčí MDP Renata Kricnerová.

Voskova busta byla v Rokoku odhalena v říjnu 2003 u příležitosti jeho nedožitých 85. narozenin. Odstraněna byla v roce 2004, kdy scéna prodělávala v souvislosti s opravou celého objektu rekonstrukci. Po jejím dokončení byla podle Kricnerové opět vystavena, ovšem bez sochařovy autorizace.

Václav Voska (1918 - 1982) studoval práva, ale už jako dvacetiletý se stal členem činohry dnešního Divadla na Vinohradech. Po válce působil pět sezon v Národním divadle a pak dvaatřicet let v souboru Městských divadel pražských. Představitel herectví intelektuálního typu ztvárnil desítky postav včetně Cyrana z Bergeraku, Tartuffa, Ivanova, Richarda III. a doktora Galéna v Čapkově Bílé nemoci.

Při návratu starších titulů dramaturgové připomínají Voskovy výkony například v černé komedii o manželských hrách Jsem špatná, špatná ženská, v níž exceloval v někdejším Komorním divadle po boku Libuše Švormové, ve slavné inscenaci Pan Hamilkar i v brilantní komedii Oscara Wilda Ideální manžel. V Divadle ABC studoval i roli Salieriho v Shafferově hře Amadeus. Před premiérou zemřel, na jevišti ho tehdy zastoupil Boris Rösner.

Voska ztvárnil i desítky postav ve filmech, televizních inscenacích a seriálech. Byl pedagogem a věnoval se dabingu. Osobitost jeho hlasového projevu ho předurčovala pro práci v rozhlasových inscenacích, jichž natočil nejméně pět desítek. Při odhalení busty před lety na něho jeho kolegové vzpomínali jako na noblesního, čestného, charakterního, ale i velmi vtipného člověka před oponou i za ní.

Jiří Borovička mhm

Autor článku: ČTK