13.09.2006 00:00

Bývalý ředitel Národního divadla Dvořák považuje své odvolání za bezprecedentní a účelové

Praha 13. září (ČTK) - Odvolaný ředitel Národního divadla v Praze Daniel Dvořák nesouhlasí se způsobem, jakým ho ministr kultury Martin Štěpánek zbavil funkce. Odvolání označil za účelové a bezprecedentní. Ještě o víkendu mu prý ministr vzkazoval, že je vše v pořádku, že se s ním rád po návratu z nemocnice sejde. Dvořák to uvedl na tiskové konferenci.

"Panují zde balkánské poměry, nedržíme slovo, neumíme se chovat civilizovaně - to je poselství, které jsme vyslali do světa," řekl Dvořák. Dodal, že řada příštích projektů je ohrožena. Dvořák byl odvolán v úterý večer, dnes dočasným vedením divadla Štěpánek pověřil bývalého předsedu Rady České televize a někdejšího ředitele Jihočeského divadla Jana Mrzenu.

Dvořák vylíčil, že byl po pracovní době pozván na ministerstvo, kde mu dva úředníci bývalého ministra Vítězslava Jandáka předali odvolání podepsané Štěpánkem a dopis, ve kterém se nový ministr odvolává na Jandákův postup ve věci výsledků jarní kontroly na české první scéně. Dokument také obsahoval informaci, že dnes nastoupí pověřená osoba, která bude divadlo řídit do vypsání výběrového řízení.

Důvodem odvolání jsou podle Štěpánka výsledky kontroly, kvůli kterým chtěl Dvořáka odvolat již Jandák. Divadlo podle kontroly v uplynulých třech letech opakovaně porušovalo zákon o účetnictví, stavební zákon a nehospodárně nakládalo se státními penězi.

Dvořák důvody svého odvolání odmítá. Ministerská kontrola byla podle něj zaměřena především na formální stránku činnosti divadla a částečně na hospodaření. "Je to první pokus v polistopadové éře, kdy úředníci ministerstva kultury hodnotí činnost umělecké instituce pouze subjektivně na základě vlastních pocitů - co jim připadá drahé, co levné, co je a není plýtvání," řekl. Dodal, že kontrola z finančního ředitelství, která ve stejném období sledovala účetnictví jako takové, byla bez jediné závady.

Upozornil i na nedostatek svého odvolání z právního hlediska. "Byl jsem odvolán k 12. září a pověřená osoba nastoupila dnes, tak minimálně 24 hodin tento miliardový majetek nikdo nespravoval a nikdo za něj neručil," uvedl.

Své působení v divadle hodnotí pozitivně. "K dnešku má divadlo na účtech kolem 30 milionů korun rezerv. Pouze od sponzorů jsme během čtyř let získali přes 185 milionů korun," uvedl.

Jarní kontrola ministerstva upozornila i na to, že divadlo dává často vydělat členům managementu. Dvořák, který je uznávaným scénografem, uvedl, že před nástupem do funkce realizoval v Národním divadle jako scénograf kolem pětadvaceti výprav. Za dobu, kdy stojí v jeho čele, jich podle něj mohlo být zhruba deset až patnáct. "Všichni členové uměleckého vedení jsou aktivní umělci. Už při nástupu jsme proklamovali, že se chceme aktivně podílet na profilu Národního divadla. Naše umělecké aktivity nejsou ani desetinou toho, co se tu udělalo. Plníme tak jeden z programových bodů, na jejichž základě jsem byl na toto místo vybrán," dodal.

O okolnostech výběrového řízení, které ministerstvo chystá, nic neví. "A proto ani nemohu říci, zda se ho zúčastním," řekl.

Podle svých slov předal ve 14:00 kancelář Mrzenovi. "Řekl mi, že by rád funkci protokolárně převzal. Požádal jsem ho, aby mi dal písemně, co si pod tím představuje," řekl Dvořák. Zdůraznil, že všechny důležité ukazatele české první scény jsou buď stabilizované, či zlepšené oproti stavu, v němž tuto instituci před čtyřmi lety přebíral.

Jiří Borovička hrm mkv rot

Autor článku: ČTK