17.01.2012 15:17

Café teatr Černá labuť uvede hru Neila LaButea

V pondělí 23. ledna 2012 od 20.00 hodin v Café teatr Černá labuť se uskuteční premiéra nové inscenace hry známého amerického dramatika, scenáristy a režiséra Neila LaButea Podoba věcí (The Shape of Things).

Veskrze klasicky napsaný text s překvapivou pointou staví režisérka Markéta Machačíková především na hereckém rozehrávání jednotlivých situací. V inscenaci se v dost možná nejmladším obsazení představí Václav Šanda, Nina Horáková, Anna Stropnická a Petr Borovec.

Romantickou komedii na pomezí s dramatem o tom, že věci nejsou, čím se zdají být, LaBute napsal v roce 2001, sám ji inscenoval v Londýně a později také natočil stejnojmenný film (v české distribuci se objevil pod názvem Sexuální rekonstrukce) s Paulem Ruddem a Rachel Weisz v hlavních rolích. V Praze hru první nastudovalo Divadlo Komedie.

Na otázku, proč mají jeho hry často misantropický tón, odpovídá autor: „Nevyžívám se v tom, ale nebojím se toho. Zábava by měla být dobrá, ne milá a bezstarostná.“

Příběh se odehrává v malém univerzitním městečku na americkém středozápadě. Ne příliš hezký student anglické literatury Adam, který si přivydělává prací v místním muzeu, kde potká jednoho dne krásnou studentku umění Evelyn a zamiluje se do ní. Když spolu začnou chodit, Adam ještě netuší, jak moc Evelyn ovlivní jeho život.

Co všechno jsme ve svém životě ochotni změnit pro toho druhého? Do jaké míry ovlivňuje náš zevnějšek a názory ostatních na nás naše chování? Existuje hranice mezi morálkou a uměním? Jak moc dokážeme být v rozhodujících okamžicích zásadoví? A kam až jsem ochotni zajít pro dosažení svých cílů?

Premiéra 23. ledna 2012 od 20.00 hodin v Café teatr Černá labuť.
Nejbližší reprízy: 8. února, od 20.00 hodin v Café teatr Černá labuť

Neil LaBute: Podoba věcí
Překlad: Petra Hanáková
Úprava a režie: Markéta Machačíková
Produkce a dramaturgie: Hanuš Jordan
Scéna a kostýmy: Jozef Hugo Čačko
Hrají: Václav Šanda, Nina Horáková, Anna Stropnická, Petr Borovec

Autor článku: Hanuš Jordan

Café teatr Černá labuť uvede hru Neila LaButea