19.01.2004 00:00

Čajovna KarMa – Duchovní horor

Praha, 19. ledna 2004 – Hned první měsíc v roce věnuje pražské Divadlo Archa novému vlastnímu projektu Čajovna KarMa s podtitulem Duchovní horor, jehož premiéra se uskuteční 22. ledna 2004 od 20.00. Tvůrčí tým představení Marné tázání nebes si tentokrát vybral téma nebezpečí, které nám hrozí, zahráváme-li si s cizími kulturami, aniž o nich cokoliv víme. V představení vystoupí řada herců a zpěváků z okruhu Divadla Archa v čele s čínskou operní zpěvačkou Feng-Jün Song, která je zároveň odbornou poradkyní projektu.

 

Premiéra: 22. ledna 2004 od 20.00 v Divadle Archa

Reprízy: 23. – 26. ledna vždy od 20.00

 

Děj nového představení Divadla Archa Čajovna KarMa – Duchovní horor se odehrává v nedaleké budoucnosti. Jeho hrdinové se scházejí v jedné pražské čajovně. Spojuje je láska k neznámému, tajemnému a vzdálenému. Nespokojenost s vlastním životem je vede k nekritickému obdivu k cizím kulturám a náboženstvím. Obyčejné věci nazývají mystickými jmény. Jejich běžný příběh jakoby patřil do světa duchovních sil. Prožitky všedního dne jakoby určovaly vesmírné síly. Co se však stane, když do čajovny vstoupí opravdový démon?

 

Autoři svou inspiraci čerpali ve starých čínských a japonských hororech, které přinášejí tragikomickou polohu absurdních setkání, ve kterých lze těžko zjistit, kdo je vlastně skutečným démonem. Představení vypráví o nebezpečí povrchnosti a snaze hledat snadná řešení únikem do pseudoduchovna.

 

Důležitou součástí představení je samozřejmě hudba. Pro každého z protagonistů mladý skladatel a hudebník Michal Nejtek zkomponoval vlastní píseň, která charakterizuje jeho postavu a její osud. Jeho hudba má stejně jako představení několik vrstev a ironicky komentuje děj. Diváci se samozřejmě také dočkají tradičních čínských písní v podání Feng-Jün Song.

 

Během představení se budou divákům stylově podávat vzácné čínské čaje.

 

Většina protagonistů vystupovala již předchozím představení Divadla Archa Marné tázání nebes. Čínská zpěvačka Feng-Jün Song, operní pěvec Petr Matuszek, Tereza Roglová a Markéta Dvořáková, herec Števo Capko a herečky Eva Dosedělová a Nika Nováková. Nechybí ani další čínská herečka Jing Lu a korejský herec a hudebník Hong Seong Heon. Tento tým doplnila herečka a zpěvačka Petra Cikánová a hudebnice Agnes Kutas, které diváci znají z představení Něžné knoflíky. Novou tváří je Rostislav Novák, čerstvý absolvent DAMU a protagonista hlavní mužské postavy posledního představení Divadla Archa Chat – Nebezpečně snadné známosti. Hudbu k představení složil Michal Nejtek, jeden z nejvýraznějších talentů české soudobé hudby, kterého známe nejen jako stálého člena a občasného dirigenta orchestru Agon, ale také jako svérázného skladatele komorních oper, jazzmana a rockera. Michal Nejtek je také autorem kompozic pro společný projekt Agonu a The Plastic People of the Universe. Autorem scénáře je Jan Alesondra. Režisérkou představení je Jana Svobodová. Vzácné čínské čaje podává Jaromír Horák.

 

Ukázky fotografií naleznete na: http://www.archatheatre.cz/main.php?s1=program&pid=8

Autor článku: příspěvky veřejnosti