06.03.2023 10:30

Čarodějky ze Salemu z jeviště britského Národního divadla uvidí diváci v českých kinech

Nechvalně proslulé čarodějnické procesy z konce 17. století využil v polovině století dvacátého dramatik Arthur Miller ke kritice mccarthyovské antikomunistické hysterie. Jeho hra Čarodějky ze Salemu ovšem nepozbyla platnosti ani dnes – jak dokazuje úspěšná inscenace britského Národního divadla nominovaná na prestižní cenu Olivier v kategoriích Nejlepší revival a Nejlepší světelný design.

Za novou působivou verzí dramatu o manipulaci a fanatismu stojí režisérka Lyndsey Turner a scénografka Es Devlin, které už diváky NT Live ohromily svým zpracováním Hamleta s Benedictem Cumberbatchem. V novince hlavní role dívky, která svým udáním odstartuje sérii hrozivých událostí, připadla Erin Doherty, známé jako tvář mladé princezny Anny v seriálu Koruna. Záznam inscenace, která se pro velký zájem v červnu vrátí na londýnské jeviště, do svého březnového programu zařadila čtyři česká kina – brněnská Scala (9. 3.), náchodský Vesmír (14. 3.), hodonínský Svět (15. 3.) a pražské Aero (22. 3.). Všechna promítání jsou opatřena českými titulky.

Drama o rozdělené společnosti

„Když skupina lidí věří, že musí mít pravdu, vzniká nebezpečí. Proto je toto představení dnes tak důležité. Dotýká se i sociálních sítí a cancel culture,“ uvedla herečka Erin Doherty na BBC Radio 2. V Čarodějkách ze Salemu hraje mladou Abigail, která obviní z čarodějnictví ženu svého bývalého milence. „Abigail spousta lidí považuje za zlosynku, jenže co udělala špatně? Měla poměr se svým zaměstnavatelem a když ho popřel, snaží se přijít na to, k čemu teda došlo. V této inscenaci není nikdo v neprávu. Problém vyvěrá, když vám lidi tvrdí, že buď máte pravdu, nebo ne. Přitom všechno je vždycky mnohem komplexnější,“ říká Doherty. Abigail tak v této verzi není jednorozměrnou zhrzenou manipulátorkou. „Režisérka Lyndsey Turner chtěla jít proti tomu, jak je obvykle zobrazovaná. A já s ní souhlasím. Abigail své činy neplánuje. Prostě se snaží přežít.“

Jak herečka uvedla v rozhovoru pro deník Guardian, Čarodějky za Salemu považuje za mimořádně aktuální. „Je to hra o komunitě, která není ochotná uznat chybu. A právě to se teď děje v naší společnosti – cena za přiznání omylu je moc vysoká, tak ho radši nepřiznáme. Radši se ponoříme ještě hlouběji do svých přesvědčení. A než se nadějete, stojíte buď na jedné, nebo na druhé straně. To je hrozivé. Proto Lyndsey na otázku, do jaké doby hru umístila, odpovídá: Do žádné. Umístila jsem ji do místa, které si říká Salem."

Politická alegorie, která nestárne

Čarodějky ze Salemu měly premiéru v lednu 1953, několik měsíců poté, co Millerův přítel režisér Elia Kazan udal několik divadelníků jako členy komunistické strany před Výborem pro neamerickou činnost. Zjevná alegorie ničivé hysterie mccarthismu od té doby patří mezi americkou klasiku, která se učí na školách a o niž je stále zájem i v divadlech. Na jevišti se v Čarodějkách objevili už Liam Neeson a Laura Linney, Richard Armitage, Ben Whishaw a Saoirse Ronan a mnoho dalších. Existují také dvě filmové adaptace – k té francouzské z roku 1957 napsal scénář Jean-Paul Sartre, pro americký film v režii Nicholase Hytnera z roku 1996 scénář připravil sám Miller, což mu vyneslo jeho jedinou nominaci na Oscara.

„Čarodějnictví bylo neviditelným zlem, fake news, kvůli nimž lidé všude viděli špatnost a nikde odpuštění. … Ale na vyčerpávající nové inscenaci Millerovy klasiky od Lyndsey Turner je skvělé hlavně to, jak hluboko se noří do otázek lidské touhy po spravedlnosti – a znovu ukazuje, jak bezmocní jsme, když je tato spravedlnost zkorumpovaná. … Hra je v mnoha ohledech bdělou noční můrou a design Es Devlin to odráží, se svou strohou scénou v jámě temnoty nasvícené jako obraz holandského starého mistra.“ Patrick Marmion, Daily Mail

ČARODĚJKY ZE SALEMU
čtvrtek 9. března 2023 | Univerzitní kino Scala (Brno)
úterý 14. března 2023 | Kino Vesmír (Náchod)
středa 15. března 2023 | Kino Svět (Hodonín)
středa 22. března 2023 | Kino Aero (Praha)

Oficiální české stránky NT Live: www.ntlive.cz | www.vicnezfilm.cz

Autor článku: Sabina Coufalová

Čarodějky ze Salemu z jeviště britského Národního divadla uvidí diváci v českých kinech

Zahraniční divadlo

23.03.2023

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí o víkendu na prestižním festivalu v Německu a v květnu v Izraeli

Inscenaci Rossiniho karty uvede soubor baletu Národního divadla moravskoslezského o tomto víkendu 2x na festivalu Tanztage v německém Oldenburgu. Se stejným programem vyrazí koncem dubna do Izraele – tam od 2. do 7. května postupně odehraje šest (!) představení ve třech divadlech: čtyři v Tel Avivu a po jednom v Haifě a v Jeruzalémě.

22.03.2023

Kyliánův taneční archív získal do svých sbírek unikátní soubor osobních dopisů a kreseb Marcela Marceaua

Prostřednictvím českého choreografa Jiřího Kyliána získal Kyliánův taneční archív unikátní soubor osobní korespondence, kterou si mezi lety 1962–1974 a 2004–2005 vyměnil světoznámý francouzský mim Marcel Marceau se svou kolegyní, múzou a manželkou Ellou Jaroszewiczovou.

21.03.2023

Dnes začínají světové svátky divadla pro malé i velké

Na právě začínající týden již tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům