05.08.2006 00:00

Celoroční projekt Mozart-Praha-2006 dospěl do své poloviny

Praha 5. srpna (ČTK) - Do své poloviny dospěl celoroční projekt uspořádaný k 250. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, v jehož rámci se letos v Praze konají dvě stovky koncertů, operních představení, výstav a dalších akcí. "Již se nám podařilo rozhýbat propagaci myšlenky spojení Mozarta s Prahou nejenom z hledisek muzikologických a vědeckých, ale i pro běžného člověka," řekl ČTK Jiří Hubač, výkonný ředitel sdružení Mozart-Praha-2006, jež projekt koordinuje.

Podle Hubače zaznamenali pořadatelé velký zájem o návštěvu akcí projektu od domácích i zahraničních příznivců hudby, velká je také návštěvnost internetové stránky projektu www.mozartprague2006.com. "Jde to až do tak absurdní míry, že dostáváme objednávky třeba z Mexika na vstupenky na Bertramku a musíme složitě vysvětlovat, že si je mají objednávat přímo u pořadatelů," uvedl Hubač.

Zatím nejúspěšnější akcí projektu bylo podle Hubače vystoupení České filharmonie s rakouským dirigentem Manfredem Honeckem v den Mozartových narozenin 27. ledna ve Stavovském divadle. Přenos tohoto koncertu viděli v rámci mezinárodního projektu také televizní diváci v řadě zemí. "Praze se podařilo symbolicky vklínit mezi dvě mozartovské Mekky, Vídeň a Salcburk," pochvaluje si Hubač, který věří, že se Mozart může stát vedle spisovatele Franze Kafky další ikonou, za níž budou do metropole pravidelně přijíždět turisté.

Slavného rakouského skladatele však připomene ještě řada dalších akcí. Například v říjnu bude na programu festivalu Struny podzimu představení Don Juan in Prague v podání orchestru Agon s Ivou Bittovou. "Projekt představí možnosti transformace a modifikace Mozartova díla při zachování celé opery interpretované však ve formě bližší dnešním mladým lidem," dodal Hubač.

Od listopadu do ledna příštího roku se v Clam-Gallasově paláci uskuteční výstava Praha Mozartova, která osobnost skladatele představí i z historického a společenského hlediska. Připomene také jeho vliv na tehdejší českou hudební scénu i Mozartovu inspiraci českým prostředím.

Dva velké koncerty připravují pořadatelé projektu na konec roku. V Kongresovém centru Praha zazní 2. prosince Mozartovy nejslavnější árie a sborové scény v podání Dagmar Peckové a Ivana Kusnjera za doprovodu Pražského komorního sboru a České komorní filharmonie. Symfonický orchestr FOK a Eva Urbanová vystoupí na slavnostním koncertě 14. prosince v pražském Obecním domě.

Jiří Janda kš

Autor článku: ČTK