14.04.2022 10:20

Celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open letos představí kromě nadaných žáků ZUŠ i děti ze speciálních škol či mladé umělce z Ukrajiny

Letos po šesté budou rozdávat na květnovém festivalu ZUŠ Open po celé republice radost z umění nejmladší umělci ze základních uměleckých škol. Po dvou letech pandemie, která omezovala osobní setkávání, nabídne festival od 22. do 29. května opět bohatý a zdarma přístupný program nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení i výstav. Uměním ožijí parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst, kde žáci ZUŠ představí to nejlepší ze své tvorby.

Do programu se mnohdy zapojí i profesionální umělci včetně několika orchestrů. Festivalovým mottem je „ZUŠ Open pomáhá“, pod kterým se i letos uskuteční řada akcí s charitativním přesahem. Mnohé ZUŠ od počátku válečného konfliktu pořádají i benefiční koncerty pro Ukrajinu a dají ve svém programu na ZUŠ Open prostor i ukrajinským dětem. Další ZUŠ například vystoupí v domovech seniorů nebo zdravotnických zařízeních. „Jsem ráda, že můžeme vést žáky ke společenské odpovědnosti a empatii. Děkuji základním uměleckým školám, že ve svých řadách dávají příležitost těm, jejichž životy jsou spojené se zdravotním či sociálním znevýhodněním, a i všem příchozím ukrajinským dětem a umělcům, kteří také díky otevřenosti českých ZUŠ našli ve svém novém domově podporu a naději v mimořádně těžké životní situaci,” říká patronka festivalu, operní pěvkyně Magdalena Kožená. Osobně přijede podpořit vystupující žáky ZUŠ v Ústeckém kraji dne 24. 5 2022.

ZUŠ Open se uskuteční po celé České republice od 22. do 29. května, vybrané akce chystá i na léto a také v Evropském parlamentu rámci nadcházejícího českého předsednictví v EU. Více informací o programu je k dispozici na webu www.zusopen.cz.

Šestý ročník ZUŠ Open se symbolicky otevře na pražské Kampě 12. května, v rámci zahájení největší tuzemské přehlídky klasické hudby - mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Odpolední hudební program bude patřit žákům ZUŠ z různých míst ČR, který doplní i prezentace výtvarných oborů. Nejvíce akcí ZUŠ Open se uskuteční mezi 22. až 29. květnem. Jedním z vrcholů letošního ročníku ZUŠ Open bude dvoudenní prezentace ZUŠ v Senátu Parlamentu ČR pod osobní záštitou jeho předsedy, pana Miloše Vytrčila. 27. května se v Rytířském sále představí vybraní nadaní absolventi Akademie MenART. Koncertu bude předcházet veřejná debata o významu i výzvách současnosti unikátního systému ZUŠ s jeho aktéry, vybranými řediteli škol. 28. května se může veřejnost těšit na program ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR, který nabídne atraktivní dramaturgii hudebních a tanečních vystoupení vybraných ZUŠ z různých míst republiky. Jako vrchol celého dne zde zazní v provedení spojených pěveckých sborů a orchestrů ZUŠ v čele s dirigentem Janem Kučerou Missa brevis J. Pavlici a skladba Modlitba pro budoucnost Tomáše Kača. Vzácnými hosty večerního koncertu budou mladí umělci z Ukrajiny.

Řada základních uměleckých škol připravuje společné programy, do kterých se zapojí i profesionální umělci. V Karlových Varech například žáci ZUŠ vystoupí společně s Karlovarským symfonickým orchestrem, v Ostravě nejmladší hudebníky podpoří Janáčkova filharmonie Ostrava. ZUŠ středočeského kraje spojí své síly v programu pro zámek Liteň. V letošním roce pokračuje i tradice koncertů duchovní hudby ve spolupráci s arcidiecézními charitami. Společný program ZUŠek Královehradeckého kraje a umění mladých výtvarníků ze ZUŠ i speciálních škol například podpoří pokračování rekonstrukce výjimečného poutního místa v Neratově. Žáci a pedagogové základních uměleckých školy Hl. města Prahy, školy Jaroslava Ježka, konzervatoře Jana Deyla a Dívčí katolické školy spojí své síly v charitativním programu v chrámu sv. Františka ve spolupráci s Rytířským řádem Křižovníků s červenou hvězdou. Školy z Jižních Čech připravují pestrý umělecký program pro děti a mládež z psychiatrické léčebny v Opařanech, který vyvrcholí koncertem duchovní hudby v kostele sv. Františka. Festival ZUŠ Open se v letošním ročníku připojuje k ARTýdnu – týdnu uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby vyhlášený UNESCO, který se uskuteční v týdnu 23.–29. května.

V červnu se může těšit veřejnost na projekt „Stavíme školu“ v Pardubicích, ZUŠ Open ve městě pohádek Jičíně a na několika dalších místech. Součástí festivalu ZUŠ Open budou i koncerty absolventů letošního ročníku Stipendijní Akademie MenART mj. na festivalu Pražské jaro či na Smetanově Litomyšli, kde se o doprovodný program postarají právě opět vybrané soubory ze ZUŠ.  V létě se ZUŠ Open zapojí do Maratonu hudby Brno, nebo festivalu ZUŠfest ve Veselí na Moravě.

www.zusopen.cz

Autor článku: Silvie Marková

Celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open letos představí kromě nadaných žáků ZUŠ i děti ze speciálních škol či mladé umělce z Ukrajiny

Amatérské divadlo

21.03.2023

V Třebíči se v sobotu uskuteční 55. ročník přehlídky Loutkářské jaro

V Třebíči se v sobotu uskuteční 55. ročník Loutkářského jara. Nabídne šest loutkových představení určených především pro nejmenší děti. Pětice zúčastněných souborů se bude ucházet o možnost zúčastnit se Loutkářské Chrudimi.

21.03.2023

Festival PLÁCEK: divadelní platforma pro tvorbu, vzdělávání a komunitu studentů středních škol v Brně

V Brně se v dubnu opět otevře pole pro komunitu studentů středních divadelních škol Festival PLÁCEK (Brno 20. 3. 2023) Už druhým rokem se Brně v jarním čase otevírá prostor Festivalu PLÁCEK, jako divadelní platformy pro tvorbu, vzdělávání a komunitu studentů středních škol, letos s titulem Plácek.23 a tématem spawn jímž se tvůrci festivalu snaží zaměřit na enviromentální cítění, ve vztahu člověk (tvůrce) x prostor, jakožto místo které nás obklopuje, spoluutváří tak jako my utváříme jej.

15.03.2023

Jen do konce března je možné podávat přihlášky do dalšího ročníku stipendijní Akademie MenART pro mladé talenty

Akademie MenART již po šesté nabízí talentovaným žákům a studentům uměleckých škol a jejich pedagogům možnost spolupracovat s předními osobnostmi české umělecké scény. Přihlášky pro nadcházející školní rok je možné podávat jen do 31. března. Program je pro žáky i jejich pedagogy zdarma na základě uděleného stipendia. V novém ročníku se do programu zapojilo šestnáct předních umělců z oblasti klasické hudby i hudby jiných žánrů, tanečního, divadelního
a výtvarného oboru, kteří budou po celý školní rok pracovat se studenty a jejich pedagogy.