16.02.2006 00:00

Cena diváků doplňující Radokovy ceny vzbuzuje diskuse divadelníků

PRAHA 16. února (ČTK) - Umělecký šéf Městského divadla Zlín Miroslav Plešák není jediným divadelníkem, který se pozastavil nad tím, že Nadační fond Cen Alfréda Radoka doplní letos jejich předávání Cenou diváků za největší zážitek z divadelního představení. Vadí mu, že se o finálových inscenacích bude hlasovat pomocí zpráv SMS během přímého televizního přenosu 18. března z Divadla na Vinohradech. Hovořilo se o tom i na dnešní tiskové konferenci nadačního fondu.

O diváckých cenách mohou zájemci do 28. února rozhodovat tím, že pošlou hlas nejlepší inscenaci, jež měla vloni premiéru. Nejčastěji se tak děje prostřednictvím internetu na adrese www.cenyalfredaradoka.cz. Divadla je k tomu různými formami lobbingu vybízejí a zejména v regionech jim třeba vkládají letáky do schránek, zaznělo na konferenci.

Česká televize uvede o každé z pěti finálových inscenací na začátku přímého přenosu krátký portrét, složený z úryvků a fotografií, jímž hodlá diváky motivovat a vybídnout je k hlasování prostřednictvím mobilu. Podle Plešáka tak vlastně divadelníkům ukradne divadlo pod záminkou jeho mediální popularizace. "A promění to, co je založeno na živém kontaktu člověka s člověkem, na autenticitě prožitku, na rovném pohledu z očí do očí, na podfuk, na virtuální realitu," domnívá se Plešák.

"Určitě za to kritiku sklidíme," řekl ČTK vedoucí dramaturg hudební a divadelní tvorby České televize Ondřej Šrámek. Na druhou stranu to má podle něj pomoci, aby ceny kritiků, které se budou na večeru předávat, sestoupily z piedestalu a o divadle se začalo mluvit i tam, kde se o něm nemluvilo.

"Vím, jaký má ta divácká cena handicap, ale dělám to proto, abych divadlu pomohl a popularizoval ho," uvedl Šrámek a dodal, že z každého mobilu bude moci být během přenosu posláno maximálně pět SMS zpráv.

Letošní novinku v podobě divácké ceny přivítala i ředitelka nadačního fondu Daniela Gadasová. Už proto, že finančních prostředků na oficiální večer není mnoho. "Máme z toho mrazení, ale nemáme z toho kopřivku," řekl spisovatel Jiří Stránský, který je předsedou Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK