06.09.2022 13:30

Centrum experimentálního divadla oslaví 30 let existence

Srdečně zveme na celodenní oslavy 30 let existence Centra experimentálního divadla! Na společný kontinuální program, který se uskuteční v sobotu 1. 10. 2022 v celém areálu na Zelném trhu, se těší Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo a Terén spolu s dalšími zaměstnanci a zaměstnankyněmi CED.   

PROGRAM OSLAV

1. 10. 2022
Areál Centra experimentálního divadla na Zelném trhu 9

CED: Tvorba budoucnosti
Instalace ve vstupním foyer nabízí pohled na možnou budoucnost Centra experimentálního divadla a jeho tří scén prostřednictvím přestavby areálu na Zelném trhu. Tento imaginární návrh ideální divadelní stavby a jejího využívání je dílem společné práce zaměstnanců CED. Vychází z jejich utopických, snových, ale i praktických představ a návrhů možných řešení, jak by měla vypadat, čemu i komu by měla sloužit kulturní a umělecká instituce za třicet let.
Foyer Domu pánů z Fanalu

15:00 - 18:00 Kousek CEDu
Malé i velké vzácnosti z dílen, skříní a šatníků těch, kdo pro vás CED vytvářejí. Soukromá tvořivost zveřejněná. Osobní setkání a radostná sdílení v sousedské atmosféře provázkovského dvora. Otevřené odpoledne s možností odnést si domů…
provázek.dvůr

15:00 O budovách a lidech I
Prohlídka areálu Centra experimentálního divadla a Divadla Husa na provázku jinak. Zástupci různých divadelních profesí návštěvníky provedou svými oblíbenými cestami a zákoutími. Místy, na která jste se vždycky chtěli podívat, i prostory, o jejichž existenci jste dosud neměli tušení.
místo začátku prohlídky bude upřesněno 

15:00 - 18:00 Divadlo pro všechny
Jak by měla vypadat divadla budoucnosti? Které hodnoty současná česká divadla přináší?  Jaké bariéry v současném divadle cítíme? Jak vytvářet divadlo pro všechny? Společné sdílení myšlenek, pocitů a nápadů v sérii diskuzí a her, s koutkem pro výtvarné aktivity. Jednotlivé besedy probíhající ve třech fázích zhodnotí závěrečná moderovaná diskuze s účastníky od 17.00. Následně se prostor promění na odpočívárnu s volnou náplní (od 19.00).
Studio CED

17:00 O budovách a lidech II
Prohlídka areálu Centra experimentálního divadla a Divadla Husa na provázku jinak. Zástupci různých divadelních profesí návštěvníky provedou svými oblíbenými cestami a zákoutími. Místy, na která jste se vždycky chtěli podívat, i prostory, o jejichž existenci jste dosud neměli tušení.
místo začátku prohlídky bude upřesněno 

18:00 Představení Časopisu CEDIT
Petr Kubala a Jakub Liška představí nové vydání časopisu CEDIT. Číslo se věnuje tématu péče a vzniklo v koncepční spolupráci se socioložkou Petrou Ezzeddine, jež se ve svých výzkumech věnuje problematice genderu v migraci, transnacionálnímu mateřství a transnacionálním sítím péče o děti a seniory.
provázek.dvůr

18:00 Historie (v) prostoru
Vernisáž výstavy archivu Centra experimentálního divadla k k 30 letům CED – na Sklepní scéně a v Katakombách s pozvanými pamětníky a pamětnicemi.
Sklepní scéna CED

19:00 Obývák paměti
Odkrývání základů. Osobnosti, které byly u prvních krůčků Centra experimentálního divadla, v neformálním a publiku otevřeném rozhovoru s provázkovskou herečkou Terezou Volánkovou. Kus historie jako kus řeči.
provázek.dvůr

20:30 SETKÁNÍ - Kolektivní portrét instituce & večírek
30 let symbolizovaných třiceti současnými i minulými zaměstnanci Centra experimentálního divadla a jejich střípky minutových vzpomínek na malé i velké události spojené s životem této instituce. Neformální mozaika  perspektiv, vkusů a humorů rekonstruující unikátnost i pluralitu CEDu s pozadím hudebního doprovodu kapely B4 a obrazovým materiálem z osobních archivů.
režie: Ivan Buraj
Velký sál Divadla Husa na provázku

https://www.ced-brno.cz/cs/projects/30-CED/

Autor článku: převzato z: https://www.ced-brno.cz/