30.11.2021 11:29

Centrum experimentálního divadla pořádá vzpomínkovou akci věnovanou památce Václava Havla

Centrum experimentálního divadla ve spolupráci s dalšími partnery pořádá vzpomínkovou akci věnovanou památce Václava Havla, od jehož úmrtí uběhne v sobotu 18. prosince deset let. Za účelem připomenutí politického a uměleckého odkazu této významné osobnosti se v prostorách Centra experimentálního divadla uskuteční dne 18. 12. několikabodový program. Kromě série akcí bude v Uličce Václava Havla vytvořeno pietní místo, kde bude možné zapálit svíčku či položit květinu.

„Dílem Václava Havla se v průběhu let zabývala téměř všechna divadla CED – Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo a Divadlo U stolu. I kdyby Husa na provázku nepatřila mezi tři nejdůležitější divadla, která Václav Havel pokládal za divadla svého srdce, sluší se v tento den vzpomenout na osobnost Václava Havla a zamyslet se nad tím, v čem je jeho odkaz inspirativní i dnes.“
Shrnuje ředitel CED Miroslav Oščatka.

Součástí akce je výstava v Uličce Václava Havla, věnovaná jeho působení na brněnské divadelní scéně, koncert Kapely Paměti národa či venkovní projekce rozhovorů s Václavem Havlem, pořízených Pamětí národa. Těšit se můžete také na stánek organizace Milion chvilek pro demokracii, který bude tematizovat představu ideálního prezidenta/ky. Vzpomínkový den zakončí hybridní debata, organizována ve spolupráci s Institutem Paměti národa Brno – setkání s názvem Deset let bez Václava Havla se zúčastní: Martin Bútora (politik, sociolog, novinář), Adam Michnik (historik, šéfredaktor Gazeta Wyborcza), Anna Šabatová (bývalá mluvčí Charty 77, veřejná ochránkyně lidských práv), Petr Oslzlý (dramaturg, pedagog).

Kromě zmíněných vzpomínkových akcí bude od 13. prosince do konce roku umístěna na budově Krajského úřadu v Brně na Žerotínově náměstí velkoformátová fotografie Václava Havla od brněnského fotografa Romana France. „Je to vůbec poprvé, co bude v Brně touto formou památka Václava Havla připomenuta. Podobně, jako v Praze na Národním muzeu tak bude na výrazné brněnské stavbě fotografie prezidenta Havla. Jsem moc rád, že se tím Jihomoravský kraj k prezidentu Havlovi veřejně hlásí.” Uvádí Michal Doležel, zastupitel Jihomoravského kraje.

Podrobný program najdete na webu Centra experimentálního divadla, nebo FB události akce.

„Spolupráci při akci připomínajících desetileté výročí odchodu Václava Havla velmi vítam. A to nejen kvůli jeho stále aktuálnímu odkazu, ale také kvůli možnosti spojit síly s CED a dalšími organizacemi. Uvedené síťování v dnešní vyhrocené době vysílá pozitivní zprávu, že společně toho více zmůžeme a má to smysl, speciálně v brněnském kulturním provozu. Vnímám to také jako jednu z variant naplňování základního poslání vznikajícího Instiutu Paměti národa. A to připomínat historii 20. století v kontextu dneška a rozvíjet tak občanskou společnost, která pro mě není vyprázdněným pojmem.“
David Butula, ředitel Paměti národa Jižní Morava

Koncepce a dramaturgie programu: Miroslav Oščatka
Vizuální řešení: Jan Brož
Kontakt pro média: Vanda Košuličová, kosulicova@ced-brno.cz
Realizační tým: Vanda Košuličová, David Butula, Aleš Kolařík
Poděkování: Jihomoravský kraj, GoTo Brno

Autor článku: Amálie Bulandrová

Centrum experimentálního divadla pořádá vzpomínkovou akci věnovanou památce Václava Havla

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.