16.11.2020 15:35

Centrum experimentálního divadla v Brně zřídilo Ambasádu nezávislé běloruské kultury v ČR

Centrum experimentálního divadla v Brně, jehož součástí jsou Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo a platforma Terén, zřizují v Brně Ambasádu nezávislé běloruské kultury v ČR. Otevření ambasády je symbolicky směřováno na 17. listopad, který je v České republice státním svátkem a Dnem boje za svobodu a demokracii.

Češi mají zkušenost jak s totalitním režimem, tak s občanskými protesty proti nedemokratickému jednání a s jejich následným potlačováním. Centrum experimentálního divadla proto v posledních měsících s napětím sleduje dění v Bělorusku, kde lidé již čtvrtý měsíc navzdory rozsáhlému zatýkání, věznění, tvrdým represím a zastrašování vytrvale bojují za spravedlivé volby, svobodu a demokracii.

V úterý 17. listopadu 2020 si připomínáme výročí Sametové revoluce a vítězství svobody a demokracie v naší zemi. Centrum experimentálního divadla chce v tento důležitý den navázat na odkaz Václava Havla a étos tohoto dne hodlá tentokrát využít k připomenutí toho, co se v těchto dnech děje v Bělorusku.

„Zvažovali jsme, jakou formu nejlépe zvolit a shodli se na tom, že není příliš účelné uspořádat jednodenní debatu či podobnou akci, nýbrž že ze všeho nejvíce je třeba v delším horizontu průběžně a důsledně informovat širokou veřejnost o tom, co se v těchto dnech děje v Bělorusku. Lidé ve střední a v západní Evropě toho o této zemi vědí bohužel jen velmi málo – jsme přesvědčeni, že nezávislá běloruská kultura a celkový kontext současného dění v Bělorusku je nyní třeba mnohem zřetelněji dostat do veřejného prostoru,“ říká ředitel Centra experimentálního divadla Miroslav Oščatka a dále dodává: „Rozhodli jsme se proto při našich divadlech v Brně zavést funkci ambasadora nezávislé běloruské kultury v ČR. Tento člověk bude v následujících týdnech a měsících pořádat nejen besedy a přednášky o běloruské kultuře, ale hodlá vydávat také měsíční newsletter, který budeme zasílat napříč společností všem médiím a všem kulturním institucím v České republice. Ambasadorem byl jmenován překladatel Sjarhej Smatryčenka, který již řadu let výrazně napomáhá vzájemnému poznání české a běloruské kultury.“
Smatryčenka kromě běloruského občanství získal také české občanství a v současné době žije se svou rodinou v Brně. Portrét Sjarheje Smatryčenka a plán činnosti nově zřízené ambasády najdete v samostatné příloze níže.

„Cítím, že česká umělecká a kulturní scéna má chuť a odhodlání podpořit své běloruské kolegy a celou běloruskou společnost ve chvíli jejích boje za tvůrčí svobodu - ba v boji za pouhé přežití. Chtěli bychom dát tomuto odhodlání další impulz a směr. Zároveň bezpečně vím, že běloruská kultura navzdory nebo i díky těžkostem má rozhodně co nabídnout českému publiku,” uvedl nově jmenovaný ambasador Sjarhej Smatryčenka.

Centrum experimentálního divadla a Ambasáda nezávislé běloruské kultury v ČR jsou ve spojení také se členy běloruského opozičního Koordinačního výboru, kteří o jejich aktivitě ví a plně ji podporují.

Projekt Ambasády nezávislé běloruské kultury v ČR finančně podporuje také město Brno. ,,Zřízení Ambasády nezávislé běloruské kultury v České republice je další krok města Brna v podpoře běloruských občanů v jejich boji za svobodu a demokracii. Ambasádu symbolicky otevřeme k 17. listopadu, tedy v Den boje za svobodu a demokracii, v datum, které i našemu národu dalo naději. Kromě kultury se tato nezávislá ambasáda zaměří také na informování o dění v Bělorusku, “ uvedl Tomáš Koláčný, 2. náměstek primátorky.

„K podpoře běloruských občanů v boji za svobodu a demokracii jsme se jako město připojili již v polovině srpna, kdy jsme jako první město v ČR vyvěsili na Nové radnici tradiční běloruskou vlajku, která se stala symbolem protestů proti zmanipulovaným volbám. Tuto vlajku při příležitosti otevření ambasády symbolicky přeneseme a vyvěsíme v Divadle Husa na provázku. Do běloruských barev nadále zůstává oděn i štít markraběte Jošta na soše na Moravském náměstí,” doplnil Marek Fišer, radní pro kulturu.

Smyslem zřízení ambasády je propagace nezávislé běloruské kultury, jež je v současné době v Bělorusku potlačována. Zároveň bude usilovat o to, aby obyvatelé České republiky měli lepší přístup k informacím o aktuálním dění v Bělorusku. Vytvoření takového mostu pokládá CED za smysluplné a důležité. Zdůrazňuje přitom, že se nejedná o politický formát, nýbrž o kulturní projekt zaměřený na nezávislou a svobodnou běloruskou kulturu a její projevy v celé její šíři a rozmanitosti.

„Nejsme politici, jsme umělci. Věříme však v sílu kultury a v její schopnost získat lidi pro dobrou věc. Byla to koneckonců právě divadla, umělci a studenti, kdo se stal nakonec hybatelem demokratických změn v naší zemi,“ uzavírá ředitel Oščatka.

V úterý 17. listopadu 2020 v 11,30 hodin se uskuteční symbolické otevření Ambasády nezávislé běloruské kultury v ČR před Divadlem Husa na provázku. Otevření ambasády se zúčastní ředitel CED Miroslav Oščatka, ambasador Sjarhej Smatryčenka, náměstek primátorky Tomáš Koláčný a radní pro kulturu Marek Fišer.

https://www.ced-brno.cz/Předběžný návrh činnosti Ambasády nezávislé běloruské kultury ČR Dopisy politickým vězňům do Běloruska
Autor článku: Andrea Goldbergerová