28.03.2023 10:03

Centrum experimentálního divadla v Brně zve na mezinárodní diskuse s názvem Neviditelná Ukrajina

Centrum experimentálního divadla v Brně zve na mezinárodní diskuse s názvem Neviditelná Ukrajina, kterou připravujeme ve spolupráci s Maxem Nowotarskim – režisérem a spoluautorem dokumentární inscenace Než skončí válka / До кінця війни. 

Neviditelná Ukrajina
4. 4. 2023 od 17:00 v HaDivadle

Ukrajina, jedna z největších a nejbohatších evropských kultur, je pro většinu Evropanů stále neznámá. Stín, který́ na něj vrhá ruská staletá okupace, kulturní útlak a nedávná propaganda, zakrývá její minulost a ovlivňuje její současné vnímání ve světě. Přestože stovky ukrajinských umělců jako Kazymyr Malevyč, Mykola Hohol a Oleksandr Dovženko přispěly ke společnému evropskému dědictví, Ukrajina je stále vnímána přinejlepším jako hranice Evropy. V nejhorším případě se považuje za něco neviditelného, prázdné místo na kulturní mapě, neboť všechny úspěchy jsou přiřazeny ruské kultuře. V diskusi s našimi ukrajinskými hosty chceme osvětlit několik důvodů, proč tato situace nastala. Chceme pokrýt historická a kulturní hlediska i možné způsoby, jak v budoucnu změnit vnímání Ukrajiny v Evropě.

Moderují: Lucie Řehoříková, Max Nowotarski

Diskutují:

  • Yaroslav Hrytsak: ukrajinský historik a profesor
  • Ella Jevtušenko: básnířka, překladatelka a hudebnice
  • Volodymyr Šejko: kulturní manažer, ředitel Ukrajinského institutu
  • Oksana Zabužko: ukrajinská spisovatelka a intelektuálka

Diskuse se uskuteční v úterý 4. dubna od 17:00 v HaDivadle, kde bude od 19:30 navazovat uvedení inscenace Než skončí válka / До кінця війни.

Více o diskusi

Více o inscenaci

Autor článku: Amálie Bulandrová