20.04.2007 00:00

Cenu E. Schorma za rok 2006 získala Magdalena Frydrychová

Agentura DILIA uděluje každoročně Cenu Evalda Schorma určenou studentům divadelních škol (DAMU, JAMU, FFUK, FFMU a FFUP).

V předchozích letech bylo toto ocenění zaměřeno na podporu inscenací nových textů, ovšem od loňského roku mohou být na Cenu Evalda Schorma nominováni samotní autoři původních her, dramatizací či překladů.

V letošním roce bylo nominováno devatenáct autorů a jejich dvacet textů, z nichž se do užšího finále dostali:

· Magdalena Frydrychová za původní hru Dorotka a rozhlasovou hru Hřiště (KČD DAMU)

· Petr František Maška za původní hru Blbouni (JAMU)

· Veronika Musilová a Vojtěch Bárta za scénář Plathová je darebák inspirovaný osudem a dílem básnířky Sylvie Plathové (KČD DAMU)

· Daniel Špinar za dramatizaci Dostojevského Bratrů Karamazových (KČD DAMU)

Cenu Evalda Schorma za rok 2006 získala studentka Katedry činoherního divadla DAMU Magdalena Frydrychová za původní hru Dorotka a rozhlasovou hru Hřiště.

Magdalena Frydrychová se narodila v roce 1982 v Třinci. Po studiu na polském gymnáziu v Českém Těšíně odešla studovat do Prahy na DAMU činoherní dramaturgii. V průběhu studia napsala a časopisecky publikovala svou první rozsáhlejší dramatickou práci, hru Panenka z porcelánu (2004), jejíž rozhlasovou verzi uvedl Český rozhlas. V sezóně 2005/06 působila jako rezidentní autorka Divadla LETÍ, pro které napsala hru Na věky (2005). Nejnovější tentokrát rozhlasovou hru Hřiště natočil Český rozhlas.

Tvorba mladé autorky se vyznačuje něžně krutou poetikou, minimalistickými výrazovými prostředky a tragikomickými tématy.

Všechny finálové texty jsou v elektronické podobě k dispozici v DILIA.

www.dilia.cz

Zdroj: spalova@dilia.cz

Autor článku: Informace z divadel