14.11.2005 00:00

Cenu Jarmily Jeřábkové dostali dva Češi a Polák

PRAHA 14. listopadu (ČTK) - Mezinárodní choreografickou soutěž Cena Jarmily Jeřábkové vyhrála česká choreografka Lenka Bartůňková. Její inscenaci vybrala porota ze 14 přihlášených děl, které předvedli mladí tvůrci do 35 let ze zemí střední a východní Evropy. Vítěznou choreografii, stejně jako dílo umístěné na druhém a třetím místě, dnes večer viděli diváci pražského Divadla Duncan Centre.

Na této taneční konzervatoři se letošní soutěž konala od pátku. Mezinárodní porota svůj výběr vítězky zdůvodnila tím, že Bartůňková se představila jako "zralá umělkyně s jasným a přesně artikulovaným záměrem i provedením. Má schopnost vytvořit dílo, které je uzavřeným univerzem samo v sobě", míní odborníci.

Druhou cenu porota udělila také domácímu choreografovi Filipu Canovovi. "Tento soutěžící překvapil svým nervním projevem, jeho tělo i mysl bylo v ustavičném tvořivém vzrušení, produkujíc nové nápady a vzněty," uvedla porota. Třetí cenu získal Gregorz Pantak z Polska.

Spolu s vítěznými choreografiemi dnes v Duncan Centre zazněly skladby české skladatelky Sylvie Bodorové v podání komorního orchestra Quattro. Na hudbu Bodorové museli účastníci soutěže vytvořit povinnou choreografii.

Ocenění tvůrci dostávají i odměnu ve výši padesát, dvacet a deset tisíc korun, jež jsou příspěvkem na novou tvorbu. Nové práce dnešních vítězů zahájí příští ročník soutěže Cena Jarmily Jeřábkové.

Cílem soutěže je podle pořadatelů probudit v mladých tanečních tvůrcích vědomí vzájemných kulturních vazeb, společných kořenů a historické zkušenosti a přispět k nastartování jejich tvůrčí kariéry.

hrm mal

Autor článku: ČTK