26.11.2007 00:00

Cenu Jarmily Jeřábkové dostaly choreografky z ČR, Řecka a Srbska

Praha 26. listopadu (ČTK) - První tři místa v mezinárodní choreografické soutěži Cena Jarmily Jeřábkové, která se koná od pátku v Praze, patří choreografkám z České republiky, Řecka a Srbska. Jejich pořadí však pořadatelé oznámí až na dnešním večeru, kde budou vítězná představení také znovu uvedena.

Součástí večera bude i koncert z díla Luboše Fišera - tradicí ceny je, že část soutěžních děl musí vzniknout na hudbu některého českého moderního autora vážné hudby. Oceněné autorky jsou Češka Klára Alexová, řecká choreografka Katerina Papageorgiouová a srbská autorka Milena Ugrenová Koulasová.

Laureáti získávají 80.000 korun za první místo, 40.000 za druhé a 20.000 za třetí místo. Odměny jsou určeny na nový projekt, který bude mít premiéru na úvodním večeru příštího ročníku soutěže.

Soutěž nese jméno významné české moderní tanečnice. Jejím cílem je podle pořadatelů probudit v mladých tanečních tvůrcích vědomí vzájemných kulturních vazeb, společných kořenů a historické zkušenosti a přispět k nastartování jejich tvůrčí kariéry.

Ředitelka Duncan Centre Eva Blažíčková dnes na tiskové konferenci připomněla, že soutěž vznikla pro choreografy ze střední a východní Evropy, kde se v minulosti příliš nevědělo o tom, kam se současný tanec ubírá. V porotě proto zasedají vždy hosté ze západní Evropy, kteří vidí středoevropský region "zvenčí".

Člen poroty Michel Vincenot, choreograf a taneční pedagog z Francie, uvedl, že obdivoval velkou rozmanitost uvedených choreografií. "Cítil jsem, že choreografové se vyjadřovali s velkou otevřeností, svobodou, bez zábran. Projevili velkou představivost, každý měl svůj vlastní jazyk," zhodnotil uvedená díla.

Jeho kolega ze Španělska Tomeo Verges řekl, že veškeré uvedené inscenace charakterizovaly region, ze kterého pocházejí, byla v nich zřejmá odlišná kulturní tradice. "Choreografy trápí stejné věci, pokoušejí se stejné věci vyjadřovat, ale dělají to odlišným způsobem. To je velmi důležité, doba má tendence směřovat ke stejnému výrazu, v odlišnosti je hodnota," řekl.

Soutěž se koná od roku 1999 a je určena tanečníkům a choreografům do 35 let z oblasti současného tance a tanečního divadla ze zemí středoevropského a východoevropského regionu. Letos se soutěž poprvé konala jako festival, všechna představení byla přístupná divákům a pořadatelé ze 45 přihlášených na základě videozáznamu vybrali osm autorů, které do Prahy pozvali.

Markéta Horešovská rot

Autor článku: ČTK