29.03.2019 09:39

Cenu Marka Ravenhilla předá francouzská autorka Alexandra Badea

Cena Marka Ravenhilla za nejlepší českou inscenaci nové hry bude letos udělena již podeváté. Po třech letech, ve kterých byla udělována střídavě na různých českých divadelních festivalech, se Cena vrací do Prahy. Z rukou francouzské autorky s rumunskými kořeny, Alexandry Badey, ji vítěz převezme 17. dubna ve VILE Štvanice v rámci jednoho dílu cyklu scénických skic 8@8. Porota v roce 2018 vybírala z více než osmdesáti premiér a nominovala pět inscenací. Cenou pro vítěze je již tradičně „kožich Marka Ravenhilla“, který pro letošní ročník zhotovil scénograf a kostýmní výtvarník Petr Vítek.

Poté, co se ocenění předávalo v roce 2016 na Floře Olomouc, v roce 2017 v rámci festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové a loni na ostravské Dream Factory, se letos vrací „domů“ do působiště Divadla LETÍ, VILY Štvanice.

Cenu Marka Ravenhilla tentokrát předá mezinárodně uznávaná francouzská autorka s rumunskými kořeny Alexandra Badea. Ta přijede do Prahy již 15. dubna, aby ještě před udílením Ceny zhlédla reprízu nejnovější inscenace své hry, v podání Divadla LETÍ uváděné jako Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských veřejných zakázkách. Divadlo LETÍ s Badeou spolupracuje v rámci evropského projektu Fabulamundi – Playwrighting Europe, jehož cílem je rozproudit výměnu současné dramatiky napříč Evropou, a tedy dokonale konvenuje s iniciativou Ceny Marka Ravenhilla. V rámci slavnostního večera bude také uveden další díl z cyklu scénických skic 8@8, hra Autorka Elly Hickson, po které bude následovat debata s českými autory na téma autorství divadelních her v českém kontextu.

8@8 Ella Hickson: Autorka, 17. 4. od 20:00 ve VILE Štvanice

Provokativní hra britské autorky Elly Hickson vybízí k úvahám nad povahou tvorby, možností sebevyjádření, a to zejména z pozice ženy, a strukturou naší společnosti. Tyto otázky zkoumá autorka nejen skrze témata ve hře obsažená, ale i její formu. Co začíná jako slovní přestřelka mezi dvěma postavami, jako vášnivý proud stížností na současný stav divadelního umění, je vzápětí zarámováno jako fiktivní scéna, divadlo na divadle; fiktivní scéna je zase vzápětí označena za biografickou. Vrstevnatý tvar přináší s každým dalším střihem novou perspektivu a nutí diváka vidět věci znovu a znovu v novém kontextu. Mísí při tom ostrou argumentaci s obrazivými prvky fantazie a mýtu.

Režie: Lukáš Kopecký
Dramaturgie: David Košťák
Hrají: Sarah Hlaváčová, Tomáš Kobr a další

Inscenace nominované na Cenu Marka Ravenhilla za rok 2018:

Dejvické divadlo
Petr Zelenka: Elegance molekuly
Režie: Petr Zelenka

Heaven’s Gate (uváděno na Jatkách 78)
David Jařab, Evita Naušová: Amerikánka
Režie: Viktor Tauš

Jihočeské divadlo, České Budějovice
Nicole Moeller: Téměř dokonalá láska
Režie: Adam Svozil a Kristýna Kosová

Radar Praha
Roland Schimmelpfennig: Zlatý drak
Režie: Štěpán Pácl

Testis (uváděno ve Studiu Švandova divadla v Praze)
Martina Kinská, Radek Schovánek: Agent tzv. společenský
Režie: Martina Kinská

Cena Marka Ravenhilla za inscenaci nového textu je ocenění za počin v oblasti inscenování současné dramatiky pro česká divadla. Novým textem se rozumí takový text, který vznikl v období 10 let před příslušným udělením ceny. Oceněná inscenace je volena na základě konsensu členů Rady Ceny Marka Ravenhilla, kteří zohledňují symbiózu kvalitního textu a kvalitu jeho inscenování. Rada sleduje i výsledky autorské či kolektivní tvorby, u nichž rozhoduje výsledný text a jeho přenositelnost mimo kontext konkrétní inscenace a poetiky divadla, pro nějž vznikal. Projekt Centrum současné dramatiky, v rámci něhož je cena udílena, založilo pod záštitou Václava Havla v roce 2010 Divadlo LETÍ.

Rada Ceny Marka Ravenhilla zasedala v roce 2018 ve složení:

 • David Košťák, dramaturg Divadla LETÍ
 • Jan Kerbr, divadelní kritik
 • Jana Slouková, umělecká šéfka Klicperova divadla a festivalu Divadlo evropských regionů
  v Hradci Králové
 • Tomáš Suchánek, manažer Divadla Petra Bezruče a ředitel a dramaturg festivalu Dream
  Factory Ostrava
 • Alena Zemančíková, dramaturgyně a divadelní kritička
 • Jitka Šotkovská, divadelní kritička a teoretička
 • Jitka Pavlišová, divadelní kritička a teoretička
 • Jana Soprová, divadelní publicistka

www.divadlo-leti.cz

Autor článku: Karolína Macáková