21.06.2022 09:31

Cenu Marka Ravenhilla získal Jakub Vašíček za inscenaci Emil čili O Háchovi v Divadle D21

Inscenace textu Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka Emil čili O Háchovi pražského Divadla D21 v režii Jakuba Vašíčka získala Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu v letech 2020 a 2021. Cenu v podobě „kožichu Marka Ravenhilla“ pro letošní ročník navrhla scénografka a kostýmní výtvarnice běloruská scénografka a ilustrátorka Rufina Bazlova.

Cena Marka Ravenhilla je součástí projektu Centrum současné dramatiky, který od roku 2010 realizuje Divadlo LETÍ, a letos byla po roční odmlce způsobené celosvětovou pandemií udělena již pojedenácté a výjimečně zahrnovala inscenace vzniklé za dva roky. Osmičlenná nezávislá porota vybírala z více než sto dvaceti premiér vzniklých v letech 2020 a 2021, z nichž do finále nominovala osm inscenací. Kromě inscenace Emil čili O Háchovi uváděné v Divadle D21 byly nominovány: Jenom matky vědí, o čem ten život je A studia Rubín, Doktorka Národního divadla Brno, The Legend of Lunetic Divadla NoD, 294 statečných Divadla pod Palmovkou, Planu ostravského Studia G. Po dvou nominacích získalo Divadlo LETÍ za Les sebevrahů a Pubkvíz o budoucnosti světa a stejně tak i Divadelní spolek Jedl za Manželskou historii a za inscenaci Zahradníček/Vše mé je tvé.

Výběr vítězné inscenace zdůvodňuje členka poroty, dramaturgyně Českého rozhlasu a kritička Alena Zemančíková: „Inscenace dramatika Tomáše Jarkovského a režiséra Jakuba Vašíčka je přehlídkou antiiluzivních, nepsycholgizujících divadelních prostředků. Tvůrci nabízejí obraz zkratkovitých úsudků, stereotypů, osudových rozhodnutí, příkrých komentářů, (sebe) ironických glos i krutě vtipných písní. Divadlo o politické sebeoběti a pádu do propasti spolupráce se zločinným uchvatitelem, která má prodloužení a trest v zafixovaném negativním dějinném obrazu, se dotýká originálním způsobem i fake news a síly (ilegálních) médií. Tomáš Jarkovský s Jakubem Vašíčkem si vybrali hrdinu se skutečně dramatickým osudem.“

Režisér Jakub Vašíček si Cenu převzal ve VILE Štvanice 20. června v rámci slavnostního ceremoniálu, po kterém následovalo představení inscenace Zatrolleno hostujícího olomouckého Divadla na cucky. Divadlo LETÍ letošním ročníkem začalo novou tradici, kdy bude v rámci předávání Ceny Marka Ravenhilla představovat tvorbu nezávislých divadel z mimopražských regionů.

Cena Marka Ravenhilla za inscenaci nového textu je ocenění českých tvůrců za počin v oblasti inscenování současné dramatiky. Novým textem se rozumí takový text, který vznikl v období deseti let před příslušným udělením ceny. Oceněná inscenace je volena na základě konsensu členů Rady Ceny Marka Ravenhilla, kteří zohledňují symbiózu kvalitního textu a kvalitu jeho inscenování. Rada sleduje i výsledky autorské či kolektivní tvorby, u nichž rozhoduje výsledný text a jeho přenositelnost mimo kontext konkrétní inscenace a poetiky divadla, pro nějž vznikal. Projekt Centrum současné dramatiky, v rámci něhož je cena udílena, založilo pod záštitou Václava Havla v roce 2010 Divadlo LETÍ.

Posledním laureátem ceny (za rok 2019) se stala inscenace Hadry, kosti, kůže v režii Martina Františáka.

Rada Ceny Marka Ravenhilla zasedala v letech 2020 a 2021 ve složení:

 • Luděk Horký, divadelní a televizní dramaturg
 • David Košťák, dramaturg
 • Tatjana Lazorčáková, teatroložka
 • Jana Slouková, dramaturgyně
 • Jana Soprová, divadelní kritička
 • Tomáš Suchánek, divadelní manažer
 • Jitka Šotkovská, divadelní kritička a teoretička
 • Alena Zemančíková, rozhlasová dramaturgyně a autorka

Další nominované inscenace:

 • Jenom matky vědí, o čem ten život je / Barbara Herz a Anna Smékalová / režie: Barbara Herz / A Studio Rubín Praha
 • Manželská historie / Lucie Trmíková / režie: Jan Nebeský / Divadelní spolek JEDL Praha
 • Zahradníček/Vše mé je tvé / Lucie Trmíková / režie: Jan Nebeský / Divadelní spolek JEDL Praha
 • Pubkvíz o budoucnosti světa / Martina Schlegelová a Marie Špalová / režie: Martina Schlegelová / Divadlo LETÍ Praha
 • Les sebevrahů / Kasha Jandáčková / režie: Kasha Jandáčková / Divadlo LETÍ Praha
 • Doktorka / Robert Icke / režie: Lukáš Brutovský / Národní divadlo Brno
 • The Legend of Lunetic / Natálie Preslová a Janek Lesák / režie: Janek Lesák / Divadlo NoD Praha
 • 294 statečných / Tomáš Dianiška / režie: Tomáš Dianiška / Divadlo pod Palmovkou Praha
 • Planu / Marek David / režie: Marek David / Studio G Ostrava

Centrum současné dramatiky

Od ledna 2010 Divadlo LETÍ realizuje pod záštitou Václava Havla projekt s názvem Centrum současné dramatiky. Cílem projektu je podpora vzniku nové dramatiky, podpora nových inscenací současné dramatiky, cirkulace textů, autorů, tvůrců a inscenací v rámci EU, teoretická reflexe současné dramatiky a propagace současné dramatiky mezi veřejností.  Divadlo LETÍ se v rámci projektu mj. zapojilo do mezinárodní sítě divadel, věnujících se současné dramatice, Fabulamundi.

www.divadlo-leti.cz

Autor článku: Denisa Chuchlová, foto převzato z: https://www.facebook.com/divadloleti