06.12.2007 00:00

Ceny vstupů na kulturní akce zvýší DPH i zdražení vody či energií

Praha 6. prosince (ČTK) - Od Nového roku se zřejmě zvýší ceny vstupného na většinu kulturních akcí, projeví se nejen zdražení energií, vody či nájmů, ale například v případě filmových představení i daň z přidané hodnoty, jejíž snížená sazba vzroste z pěti na devět procent.

Za návštěvu multikina dnes diváci zaplatí od 100 do 150 korun, výdaj za vstupenku na muzikál přesahuje 500 korun a do "kamenných divadel" se diváci dostanou po zaplacení 100 až 300 korun. Soukromé scény, protože nemají dotované vstupné, bývají ještě dražší.

Pražské Divadlo pod Palmovkou zdražilo vstupenky už s touto sezonou v řádech desetikorun; nyní se jejich ceny pohybují od 100 do 280 korun. "Byli jsme oproti jiným trochu levnější, a tak jsme jen s nimi cenovou hladinu srovnali," řekla ČTK Renáta Sýkorová z obchodního oddělení libeňské scény. Ta není plátcem DPH, takže by na případnou další úpravu směrem nahoru mohlo mít vliv jen všeobecné zdražení od 1. ledna.

"Zvýšení sazby DPH se primárně vstupenek na představení Národního divadla v Praze nedotkne, neboť jsme v této oblasti od DPH osvobozeni. Protože však dochází ke zdražení podstatných vstupů nutných pro činnost české první scény, zejména vody, tepla, elektrické energie či ubytování, budeme nuceni na tento vývoj reagovat alespoň částečným navýšením cen na vybrané tituly a akce," podobně reagoval na dotaz ČTK Štěpán Kubišta z pražského Národního divadla.

David Horáček ze sítě multikin Palace Cinemas uvedl, že se o úpravě vstupného od Nového roku uvažuje. "DPH se zvyšuje - kdybychom nic neupravili, museli bychom to zaplatit z vlastní kapsy," řekl ČTK. Tvrdí, že v posledních třech letech byly u nich ceny spíše sníženy než zvýšeny. Zvýšení bude zřejmě pohybovat v řádech pěti až deseti korun.

Podle Tomáše Hečka z agentury AMI Communications, který zastupuje multikina Village Cinemas, zatím nelze vývoj cen vstupného po Novém roce jednoznačně předvídat. "Společnost Village Cinemas Czech Republic proto může v této chvíli pouze potvrdit, že na něj bude pružně reagovat," uvedl.

Zástupci společnosti Cinemart, provozující kino Evald, ČTK řekli, že cena vstupenek by měla zůstat zachována. V současné době se prodávají po 99 korunách.

Alexej Pyško, jehož agentura uvádí svá představení v Divadle Palace na Václavském náměstí, předpokládá, že vstupenky zatím zůstanou v původní výši. V souvislosti s dalšími vstupy však budeme muset zdražit v případě výjezdů mimo Prahu, uvedl.

Památkáři předpokládají, že se vstupné od Nového roku zvyšovat nebude. "Vstupenky jsou od daně osvobozeny. V našem případě jsou nejdůležitější stavební práce, u nichž se DPH nemění," uvedl ekonomický náměstek Národního památkového ústavu Stanislav Kubeš.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK