21.06.2002 00:00

Ceny XXIV. Skupovy Plzně

Na letošní Skupově Plzni, která letos probíhala ve dnech 14.-18. 6. 2002, získali ocenění poroty hudebníci Jiří Koptík za hudbu k inscenacím divadla Alfa „Láska vše zachrání“ a divadla Minor „Voda čerstvosti“, a Nikos Engonidis za hudbu k inscenaci Divadla loutek Ostrava „Trumf“.
Režisér Tomáš Dvořák získal cenu za režii inscenací divadla Alfa „Láska vše zachrání“ a divadla Minor „Voda čerstvosti“, Jakub Krofta za režii inscenace „Hopla! Kukla pukla! Aneb letem světem živočišným světem“ a Jan Borna za režii inscenace „Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka“ Divadla v Dlouhé z Prahy.
Za výpravu si odnesli ocenění Pavel Kalfus za inscenaci divadla Minor „Voda čerstvosti“ a Renata Pavlíčková za výpravu k inscenaci souboru Buchty a loutky Praha „Gilgameš I. a II.“
Z autorů byli oceněni Jan J. Dvořák za text k inscenaci divadla Alfa „Riki-Tiki-Tavi“ a Pavel Vašíček za scénář inscenace divadla Minor „Voda čerstvosti“ a za dramaturgii inscenace divadla Alfa „Láska vše zachrání“.
Pavel Tesař z Divadla v Dlouhé si odnesl cenu za roli Pavla Tesaře v inscenaci „Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka“.
Čestná uznání si z Plně odvezli Katedra alternativního a loutkového divadla DAMU Praha za inscenace „Nikola Šuhaj“ a „Kára bláznů“ a Compagnie Dominique Houdart – Jeanne Heuclin Paříž za inscenaci hry Patrika Dubosta „Inventura teorií“
Předseda poroty profesor Henryk Jurkowski ve své závěrečné řeči ocenil hravost většiny inscenací a jejich smysl pro ironii a nadsázku, místy zabíhající až do erotických nálad. Znepokojil ho nedostatek původních textů a množství dramatizací. Zaujal ho fakt, že se na přehlídce loutkového divadla, o kterém panuje obecné povědomí, že je určeno především dětem, objevily tři zpracování her W. Shakespeara, a to Romeo a Julie, Sen noci svatojánské a Bouře.

Autor článku: Loutkář