26.10.2021 08:53

Černé divadlo HILT plánuje hostování ve Španělsku i v Indii

Těžká doba kovidu se podepsala na životě umělců v ČR i v zahraničí. Smutnou zprávou je, že mnoho organizací zaniklo, stejně tak mnozí umělci dali přednost jinému oboru, aby uživili sebe i své rodiny. Jak se projevilo očkování proti kovidu na jevišti?

Černé divadlo HILT, které sbíralo úspěchy a dá se říci, že před prvním nouzovým stavem byli na vrcholu, situaci přežilo. Svou velkou show usídlili v malém komorním prostoru LOBBY v Praze, kde slaví u diváků úspěchy, ovšem v omezeném počtu míst. Nyní se v malém produkčním týmu rozhodli opět dělat „velké věci“. Mimo jiné, i pomoc charitě.

V listopadu, během Noci divadel, která probíhá 20.11.2021 po celé Evropě, se rozhodli uspořádat 2 představení s výtěžkem na pomoc Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek Brno. Herci i hosté Tereza Kyndlová a Miss Angelika, budou hrát bez nároku na honorář, aby pomohli této nadaci.

Již 15. 12. 2021 se představí v MěKS Vimperk, jehož ředitel – pan Tomáš Jiřička, tuto akci sjednal s novou produkční Černého divadla HILT, Danou Oulovskou.

Složitější bylo obsazení tanečníků a herců pro plánované turné po Španělsku, které proběhne, bude-li covidová situace příznivá, 20. 12. 2021 – 10. 1. 2022. Požadavek koncertní agentury byli pouze očkovaní herci i personál – vzhledem k tomu, že se bude cestovat po celém Španělsku. Ředitelé HILT, Štěpánka Pencová a Theodor Hoidekr, tak stáli před těžkým rozhodnutím – turné odmítnout nebo udělat konkurz. Museli tak vyhlásit konkurz na tanečnice s podmínkou, že hledají pouze očkované proti covid-19. Na sociálních sítích tak získali velkou kritiku. I přesto našli nové talenty. Mezi nimi, muzikálovou tanečnici Michaelu Adamcovou (Brno), vzdušnou akrobatku Kateřinu Justovou (Broumov) nebo úspěšnou herečku a tanečnici Petru Mošovskou (Praha).

Ředitelé HILT situaci komentují: „S těžkým srdcem jsme měnili obsazení a čekají nás dlouhé zkoušky. Navíc jsme hledali i dobré lidské povahy, budeme spolu trávit svátky v zahraničí. Podmínka očkování nám u obsazení ztížila práci. Nemůžeme ovšem protestovat, je mnoho zemí, kde tuto podmínku mají. I když nám to ublížilo citově, nemůže s námi na turné mnoholetá hlavní tanečnice, která má proti očkování vlastní důvody.“

Nyní je Černé divadlo HILT ve výběru velkého mezinárodního festivalu Bharat Rang Mahotsav 2022. Tento festival je pořádán v Indii, kde již HILT uspěl od roku 2009 několikrát. Stále čekají, zda se jejich netradiční stínová show „Popelka – Cinderella“ dostane přes výběr National School of Drama India. „Dostali jsme osobní pozvání, protože vědí, že jsme svou netradiční formou divadla vždy úspěšní. Budeme reprezentovat ČR i v roce 2022?“ Poslední reprezentace ČR skončila se 2 oceněními na World Theatre Olympics 2018.

Autor článku: Anna Manthig