15.06.2021 12:05

Červen NAŽIVO se přehoupl do své druhé poloviny

Od začátku června už má letní open – air festival Divadla Tramtarie na Korunní pevnůstce za sebou 12 divadelních představení a 2 koncerty. A další lákavý divadelní i hudební program je ještě před námi!

Nápad hrát celý měsíc venku přišel už loni, kdy kulturu poprvé zasáhla covidová rána a divadla zůstala několik dlouhých týdnů zavřená,“ uvedla ředitelka Divadla Tramtarie a organizátorka festivalu Petra Němečková. Letos tomu bohužel nebylo jinak, a tak Červen NAŽIVO zahájil svůj druhý ročník. I ústřední komedie festivalu Láska za koronu 2, jejíž premiéra měsíční šňůru divadelních představení, pohádek a koncertů zahájila, je volným pokračováním loňského divácky úspěšného hitu. Jiné divadelní večery patřily další novince z pera dvorního autora a režiséra Divadla Tramtarie Vladislava Kracíka nazvané Hřeben Bruce Willise.

Tramtarie nezapomíná ani na děti, kterým věnovala uplynulé dva víkendy. Oblíbené divadelní pohádky doplnil pestrý doprovodný program, děti se učily žonglovat nebo malovat na kamínky.

Právě rodinám s dětmi patří každé odpoledne letošní novinka - odpočinková Relax zóna. Pro malé návštěvníky nabízí prostorné pískoviště, vodní hry, houpačky i motokáry. Dospělé zase potěší výběr dobré kávy z regionálních pražíren a široká nabídka občerstvení od regionálních dodavatelů. Večer po představení se odpočinková zóna promění v příjemné místo k posezení a setkávání přátel. Nezávisle na programu festivalu se zde vybrané večery střídají mladí zpěváci, kteří doladí tu správnou atmosféru večerní Korunní pevnůstky.

Divadelní inscenace na hlavním pódiu střídá hudební produkce. Za uplynulé dny se už představily různé hudební žánry v podání kapel Hope Astronaut, The Middle od the Sandwich, ŠAFA nebo Natálie a 4Good, Morrison Hotel nebo Hazydecay Unplugged. Minulou neděli zaplnil pevnůstku léty prověřený a absolutně nejúspěšnější tramtarijní hit Kabaret nahatý Shakespeare. Ani tentokrát diváky nezklamal a ti mu to vrátili aplausem vestoje.

Teď máme před sebou Svátky města, v rámci kterých na našem festivalu vystoupí ve čtvrtek 17. června kapela The Gardeners a oblíbená zpěvačka Debbi,“ uvedla Petra Němečková. Koncert a také další dvě sobotní představení, ranní pohádka Eminka a Emoušek a večerní komedie Po stopách něžného muže, mohou lidé navštívit zdarma.

Druhou premiérou vyvrcholí festival ve středu 23. června, kdy se divákům představí Nebezpečné známosti režisérky Hany Marvanové.  O tři dny později v sobotu 26. června bude pódium na Korunní pevnůstce patřit Moravské filharmonii Olomouc a jejich podání nejslavnějších filmových melodií.

Na další pohádkový víkend se mohou ještě těšit i děti. Proběhne poslední červnový víkend a na malé návštěvníky čeká žonglérský workshop s Cirkusem Levitare a další zajímavý program.

Festival už navštívilo přes 2 tisíce návštěvníků. „Je to skvělé, že už je zase možné jít ven za kulturou nebo se jen tak setkat s přáteli. Těší nás, když si k tomu lidé vyberou pevnůstku a zavítají na náš festival,“ uzavřela Němečková.

V druhé polovině června budou mít ještě diváci příležitost vidět vedle reprízy inscenace Nebezpečné známosti i Lásku za koronu 2 nebo přijít na další koncert. Tentokrát to bude energická hudba, která nabíjí, v podání kapely Jamr´s.

Festival Červen NAŽIVO vznikl za podpory města Olomouce.

www.divadlotramtarie.cz 

Autor článku: Vlasta Pechová