01.12.2005 00:00

Česká alternativa i klasika v Latinské Americe

(Praha - 1. 12. 2005) Další destinací Latinské Ameriky, kde vystoupí český divadelní soubor v rámci projektu teatro.cz - Sezona českého divadla v Latinské Americe, bude venezuelský Caracas. Zde na festivalu Fiesta Internacional del Teatro San Martín vystoupí 2. prosince ženská divadelní formace Secondhand Woman s úspěšným představením Mezzo. Autorské představení o ženách po třicítce, reflektující jejich partnerské, mateřské i profesní zkušenosti, mělo nedávno v Praze českou derniéru. "Jsme moc rády, že si Mezzo ještě zahrajeme a jsme skutečně zvědavé, jak se jeho genderové téma bude v Caracasu líbit," řekla před odletem do Venezuely jedna z autorek a představitelek Halka Třešňáková. Kromě vystoupení na festivalu uvede Mezzo i program Asociación Cultural Humboldt, což je místní obdoba Goethe institutu.

Do brazilského Sao Paula se přesouvá z Ria výstava díla českého scénografa Josefa Svobody - Kouzlo divadelního prostoru. Její vernisáž se odehraje 8. prosince a v SESC - Espaco Escenografico bude instalována do konce ledna 2006.

SESC v Sao Paulu funguje jako významné kulturním centrum a scénografická škola zároveň. Na přípravě spolupracuje osobně scénický výtvarník a ředitel Espaco Escenografico José Carlos Serroni, který je velkým příznivcem českého divadla a scénografie. Pod jeho vedením získala brazilská expozice v roce 1995 hlavní cenu Zlatou trigu na Pražském Quadriennale. "Svobodovo dílo je živé a stále inspirativní. To bylo zřejmé z reakcí návštěvníků výstavy v Rio de Janeiro a jsem přesvědčena že v Sao Paulu, kde vystavujeme Svobodu na scénografické půdě, tomu nebude jinak," sdělila kurátorka výstavy Helena Albertová.

Zdroj: Jana Návratová, Divadelní ústav

Autor článku: redakce