06.06.2014 12:33

Česká premiéra ruské hry s novými tvářemi Arény

Neuvěřitelné příhody Julie a Nataši ruských autorů Germana Grekova a Jurije Muravického jsou posledním titulem Sezóny něčím přízračné v Komorní scéně Aréna. Byla to sezóna více než úspěšná, na kterou se bude jistě dlouho vzpomínat. Divadlo v ní získalo nejprve ocenění Inscenace roku v rámci ankety Divadelních novin za Ruskou zavařeninu a posléze i český nejvyšší divadelní titul, Divadlo roku 2013.

Navíc v květnu 2014 Aréna oslavila 20. let od získání svého statusu a oficiálního jména, takže po prázdninách vstupuje do své jubilejní, dvacáté sezóny.   

Se Sezónou něčím přízračnou se Aréna rozloučí českou premiérou současné ruské hry Neuvěřitelné příhody Julie a Nataši, kterou přímo pro divadlo přeložila Naděžda Krejčová (podobně jako předchozí, v českých premiérách uváděné tituly Amigo či Ruská zavařenina).

 German GrekovJurij Muravickij patří k oceňovaným ruským divadelníkům, přičemž oba jsou také úspěšnými dramatiky. Grekov je dramatik, který „občas“ režíruje, Muravickij je režisér, který „občas“ píše. Takto se umělecky a autorsky potkali i při práci na Neuvěřitelných příhodách Julie a Nataši, hře z roku 2010, za niž získali třetí místo v Mezinárodní dramatické soutěži Euroasie 2011.

Neuvěřitelné příhody Julie a Nataši jsou příběh dvou mladých dívek, které se pro slávu a úspěch neváhají upsat samotnému ďáblu. „Je to taková light verze Fausta, příběh dvou mladých holek, které upíší duši ďáblu, protože chtějí být slavné. Udělají všechno proto, aby tu duši prodaly, a tak se vydají na cestu, ze které není návratu. Autoři na tohle téma napsali zábavnou hru, která si s tím bez moralizování pohrává. Stále totiž procházíme různými křižovatkami, ale většinou nevíme, na jaké z nich právě stojíme. A mnohdy, když je touha po něčem příliš velká, tak lehce přehlédneme, že jsme překročili něco, co už jsme neměli.  A to prožívají i Julie a Nataša,“ říká ke hře její režisér a umělecký šéf Arény Ivan Krejčí.

Hra je nejen groteskní reflexí ambivalentní morálky dnešní doby, ale také zábavným a místy i roztomile pohádkovým horrorem. Od příběhu dvou ztřeštěných holek nás autoři vedou i k hlubšímu zamyšlení nad metafyzikou zla tak, jak ji v textu hry naznačují odkazy na Bulgakovova Mistra a Markétku.

Aréna se touto inscenací rozloučí s Terezou Dočkalovou, jež míří do Divadla pod Palmovkou a přivítá nové členy souboru – Pavlu Dostálovou, která s odcházející herečkou alternuje roli Nataši a Petra Panzenbergera, který do souboru přichází z Činoherního studia v Ústí nad Labem. „Myslím si, že to holkám funguje dobře.  Je to i dobrá cesta, jak spolupráci s novou herečkou vyzkoušet. Navíc jsme chtěli, aby se Tereza s Arénou hezky rozloučila. A je symbolické, že v rámci jedné role a jedné inscenace jedna odchází a druhá přichází,“ vysvětluje důvody alternace jedné z hlavních rolí Ivan Krejčí.

V inscenaci se také diváci mohou těšit na netradiční hudební doprovod v podobě beatboxů a rapů, pro něž napsal texty dramaturg Tomáš Vůjtek, a kterou realizuje beatboxové uskupení Jasani. Scénografii stálého spolupracovníka Ivana Krejčího, výtvarníka Milana Davida, doplní i projekce, které vznikly ve spolupráci se studenty Ateliéru intermediálních forem Fakulty umění OU.

Vedle již zmiňovaných alternujících hereček Terezy Dočkalové a Pavly Dostálové v roli Nataši diváci uvidí Zuzanu Truplovou jako Julii a dále Michala Čapku, Petra Panzenbergera, Marka Cisovského, Štěpána Kozuba j. h. a Ondřeje Malého j. h.

Česká premiéra je v sobotu 14. června 2014 v 18.30 hodin.

www.divadloarena.cz


Autor článku: Hana Fialová

Česká premiéra ruské hry s novými tvářemi Arény