07.03.2006 00:00

Česká taneční platforma 2006 představí nejlepší taneční projekty za uplynulou sezónu

Od 7. do 12. dubna bude hned na několika pražských divadelních scénách probíhat již dvanáctý ročník festivalu české taneční tvorby a pohybového divadla Česká taneční platforma, jehož cílem je představit nejzajímavější díla českých či v Čechách působících tanečníků a choreografů vytvořená za uplynulý rok. Celkem 18 choreografií a další doprovodné akce budou moci diváci shlédnout v divadlech Ponec, Alfred ve dvoře, Duncan Centre, Švandově divadle na Smíchově a NoD Roxy. Stejně jako v předchozích letech bude díla hodnotit mezinárodní odborná porota a nejzajímavějšímu z nich udělí prestižní Cenu Sazky za "objev v tanci", která výherci mimo jiné přinese i finanční prostředky na realizaci nového projektu. Každému představení mohou věnovat svůj hlas i návštěvníci festivalu, vítěz pak obdrží Cenu diváka.

 

Občanské sdružení Tanec Praha zve každoročně na Českou taneční platformu celou řadu domácích i zahraničních producentů, organizátorů festivalů, ředitelů divadel, zástupců médií atd. Českým tanečním projektům tak napomáhá budovat stále větší renomé v zahraničí i kontakty v jednotlivých krajích.

Festival odstartuje Petra Hauerová (vítězka Ceny Sazky 2004, na fotografii její představení Noční můra) se svou laserovou kreací, představí se mladí absolventi taneční katedry HAMU (Linda Stránská) a konzervatoře Duncan Centre (Michal Záhora, Nora Sopková aj.), budou k vidění díla, která byla vytvořena v průběhu mezinárodních rezidencí (Ioana Mona Popovici, Olga Cobos/ Peter Mika, Karen Foss, Milan Kozánek/ Zuzana Kozanková) a další.

Česká taneční platforma bude probíhat od 7. do 12. dubna 2006 na několika pražských divadelních scénách /divadlo Ponec, NoD, Duncan Center, Alfred ve dvoře, Švandovo divadlo na Smíchově/.

Cena Sazky
Cena Sazky je každoroční soutěž pro choreografy a tanečníky, kteří se věnují tanci na profesionální úrovni, včetně posluchačů vyšších ročníků uměleckých škol zaměřených na autorskou tvorbu (např. HAMU, Duncan Centre). Všechna přihlášená díla posuzuje porota složená z minimálně sedmi tanečních odborníků. Ta doporučí díla k uvedení na České taneční platformě, na niž jsou zváni i zahraniční členové poroty. Mezinárodní jury určí tajným hlasováním vítěze, jehož jméno bude vyhlášeno na slavnostním zakončení 18.festivalu TANEC PRAHA v Sazka Areně. Vítěz této ceny získá finanční částku 400.000 Kč, kterou věnuje akciová společnost Sazka, a která je určena přímo na vznik nového představení. Nad rámec této ceny dostane její držitel možnost realizace díla v prostorách pražského divadla Ponec a podporu propagace. V loňském roce ji získala taneční skupina VerTeDance (Veronika Knytlová, Tereza Ondrová, Pavel Kotlík) za představení "Tichomluva". Letos probíhá již pátý ročník, dosud získali tuto prestižní cenu také Petra Hauerová, Kristýna Celbová a Petr Tyc.

Zdroj: Ondřej Chalupský

Autor článku: redakce