15.11.2020 16:10

Česká televize hledá archivní materiály o plzeňském Divadla Alfa

Česká televize připravuje dokument k 60. výročí založení plzeňského Divadla Alfa. Jeho tvůrci hledají archivní materiály, a to nejen v oficiálních zdrojích. Žádají veřejnost o zapůjčení zapomenutých a zajímavých fotografií, plakátů, vstupenek nebo dalších památek s příběhem z rodinných archivů a alb, řekla ČTK mediální zástupkyně divadla dětí Daniela Vítová.

„Divadlo Alfa má dlouhou a bohatou historii, dnešní profesionální soubor je esencí toho nejlepšího ze slavné loutkářské tradice města Plzně," uvedla. Připravovaný dokument se bude věnovat také samotnému počátku divadla v roce 1961, kdy bylo jakýmsi pokusem o plzeňský Semafor. Do kabaretu malých forem se chodilo na začínající zpěváky Martu Kubišovou nebo Václava Neckáře, krátce byl členem souboru i Jiří Grossmann, komik, zpěvák, textař, divadelní autor a muzikant.

Éra loutek začala v roce 1963, kdy bylo rozpuštěno divadlo v Karlových Varech a část souboru přešla do Plzně. „Alfa od té doby sehrála stovky představení, kterým tleskali diváci ve 30 zemích světa, a posbírala desítky cen na domácích i zahraničních festivalech," uvedla Vítová. Jednou za dva roky se do Alfy sjíždějí loutkáři na mezinárodní festival Skupova Plzeň. Nejlépe ale znají divadlo místní. Málokdo z Plzeňanů ho nenavštívil se školkou, se školou nebo s rodinou, dětmi a vnoučaty. A právě pamětníky teď Divadlo Alfa prosí o pomoc při natáčení dokumentárního filmu, dodala.

Primární cílovou skupinou jsou děti předškolního a školního věku a sekundární pak mladá generace 18 až 35 let. Loni nabídlo divadlo s 36 zaměstnanci 22 inscenací pro všechny věkové stupně od mateřských škol po dospělé, z toho čtyři novinky, české premiéry.

„Chodili jste jako malí do Alfy? Máte schované fotografie? Nahrávky? Plakát nebo vstupenku? Nebo nezapomenutelné zážitky? Prosím, ozvěte se nám! Nejzajímavější příspěvky se mohou objevit v chystaném dokumentu," řekla dramaturgyně Divadla Alfa Petra Kosová.

Pamětníci se mohou ozvat na adresu Rokycanská 7, 31200 Plzeň, https://www.facebook.com/divadloalfa/ nebo na e-mail dramaturgyně divadla petra.kosova@divadloalfa.cz.

www.divadloalfa.cz

Autor článku: ČTK: Václav Prokš, gcm