14.03.2007 00:00

Česká televize zprostředkuje předávání Thálií a Radokových cen

Praha 14. března (ČTK) - Druhá polovina března je obdobím vyhlašování prestižních cen v oblasti divadelní tvorby za uplynulý rok - Thálie 2006 a Alfréda Radoka. Oba večery zprostředkuje svým divákům 24. a 31. března v přímém přenosu Česká televize. Už 17. března odvysílá večer na programu ČT2 záznam úspěšné inscenace z Městského divadla Zlín Smrt Hippodamie.

"V Radokových cenách se pyšní nominací na titul Inscenace roku, Helena Čermáková byla za ztvárnění postavy Královny nominována na cenu Thálie," řekla ČTK Kateřina Vilímková z České televize. Trilogie Hippodamie na verše Jaroslava Vrchlického je Fibichovým nejprůbojnějším uměleckým činem a současně i největším a umělecky nejdokonalejším scénickým melodramem v celé světové literatuře. Svědčí o tom i tento záznam inscenace Jana Antonína Pitínského, který na scénu uvedl závěrečnou část tohoto monumentálního díla.

"Společnému projektu Městského divadla Zlín a Filharmonie Bohuslava Martinů byl vzhledem k finanční náročnosti přisouzen pouze omezený počet repríz. Zájem diváků si však vynutil další reprízy," upozornila Vilímková. U diváků zabodovala do té míry, že ji v anketě Aplaus 2006 označili za nejlepší inscenaci své scény. Helena Čermáková (Hippodamie) a Dušan Sitek (král Pelops) si odnesli ceny za nejlepší herecké výkony roku.

Následující týden v sobotu 24. března od 20:00 nabídne první program České televize přímý přenos Cen Thálie 2006. Udílení 14. ročníku těchto ocenění, která vyhlašuje Herecká asociace, se uskuteční v historické budově Národního divadla v Praze. Budou předána v kategoriích činohra, opera, balet, opereta, muzikál, a to zvlášť za mužský a ženský umělecký výkon. Navíc bude udělena Cena pro mladé činoherce, kteří v daném roce dosáhli 33 let. Předány budou i ceny za celoživotní dílo v baletu, opery a činohry.

Ceny Thálie 2006 budou předávat loňští laureáti; v kategorii činohra Kateřina Holánová a Ivan Řezáč, v oblasti operního umění Eva Urbanová a Jurij Gorbunov, muzikálové ceny odevzdá Tereza Bebarová a Tomáš Šulaj a v kategorii balet Tereza Podařilová a Jiří Kodym. Večerem bude provázet Antonín Procházka.

Poslední březnovou sobotu budou moci diváci na programu ČT2 v přímém přenosu sledovat předávání Cen Alfreda Radoka. Kritici jimi na základě ankety v časopise Svět a divadlo odměňují nejlepší interpretační výkony na českých jevištích za minulý rok i umělecké profese jako celek, počínaje původní divadelní hrou a inscenací konče.

Inscenace roku bude zvolena z těchto titulů: Tři mušketýři z plzeňského divadla Alfa, La clemenza di Tito v provedení opery Národního divadla v Praze, Hamlet z Dejvického divadla a Smrt Hippodamie z Městského divadla Zlín. Ceremoniál se koná v Divadle v Dlouhé a přinese jako loni možnost hlasování o Cenu diváků.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK