13.06.2018 11:49

České centrum Mezinárodní asociace divadelních kritiků AICT/IATC se vyjádřilo k uvedení inscenace Naše násilí a vaše násilí na festivalu Divadelní svět Brno

České centrum AICT/IATC s hlubokým znepokojením sleduje snahy části české společnosti a její politické reprezentace zasahovat do svobody tvorby a vyjadřování, jak se projevila při hostování slovinského souboru Mladinsko Gladalšišče s inscenací Naše násilí a vaše násilí na festivalu Divadelní svět Brno, a vyjadřuje plnou solidaritu se slovinskými umělci i s pořadateli festivalu. 

Umění má povinnost vyjadřovat se kriticky ke společnosti a světu, a to z jakýchkoli politických pozic, i formou demýtizace náboženských ikon a symbolů, jako tomu je v této inscenaci. Není v občanské společnosti přípustné umlčovat jakékoli projevy, které nepřekračují zákony, politickými nebo ekonomickými prostředky. Umění je otevřená platforma rozličných společenských i politických názorů a postojů a musí za každou cenu zůstat svobodné. V tom tkví základ této civilizace a evropské společnosti a za tyto principy se české centrum AICT staví.

Vyzýváme české politiky, aby stáli na straně občanské společnosti a nenechali se ovlivnit proudy a iniciativami spojenými s násilnými zásahy do divadelního představení v Brně, do snahy cenzurovat program brněnského festivalu, a aby veřejně deklarovali a zasadili se o plnou svobodu umělecké tvorby.

http://aict.idu.cz/

Autor článku: Auto: IDU, foto: Divadelní svět Brno

České centrum Mezinárodní asociace divadelních kritiků AICT/IATC se vyjádřilo k uvedení inscenace Naše násilí a vaše násilí na festivalu Divadelní svět Brno

Zahraniční divadlo

14.01.2019

První NT Live roku ukáže Shakespeara, jakého jste ještě neviděli

Mladý režisér Joe Hill-Gibbins se s nejslavnějším dramatikem historie jménem Shakespeare nepáře. Sen noci svatojánské inscenoval v bahně a s krutým cynismem, scénu pro pro tragikomedii mravů Něco za něco zaplnil nafukovacími pannami. Nyní uzavřel krále Richarda II. už na začátku hry do kobky, kde se obvykle ocitne až na jejím konci. A nechal ho v podání jednoho z nejlepších žijících Shakespearovských herců Simona Russella Beala vzpomínat na události, kterého ho přivedly k pádu a ztrátě koruny.

08.01.2019

Divadlo Archa uvede dokumentární inscenaci drážďanského Státního divadla Akce Kámen

Divadlo Archa otevře svůj novoroční program uvedením dokumentární inscenace drážďanského Státního divadla Akce Kámen. Floriana Fischera, režiséra a autora, zaujaly příběhy falešných hranic mezi Československem a Německem, které československá Státní bezpečnost v roce 1948 budovala jako pasti na ty, kdo se pokoušeli o emigraci.

08.01.2019

Metropolitní opera v New Yorku vstupuje do roku 2019 s novým nastudováním opery Adriana Lecouvreur

Metropolitní opera v New Yorku vstupuje do roku 2019 s novým nastudováním opery Adriana Lecouvreur. V příběhu slavné francouzské herečky z pařížské Comédie-Française v 18. století, která se zamilovala do válečného hrdiny Maurizia, excelují hvězdy současné opery Anna Netrebko a Piotr Bezcala.