23.05.2005 00:00

České divadlo v Latinské Americe

(Praha - 20. května 2005) - Na slavnostním večeru uspořádaném v rámci 10. ročníku festivalu 4+4 dny v pohybu byl oficiálně zahájen reciproční projekt teatro.cz - Sezona českého divadla v Latinské Americe, který organizuje Divadelní ústav s podporou Ministerstva kultury, Ministerstva zahraničních věcí a hl. města Prahy. "Divadelní ústav v posledních letech aktivně podporuje prezentaci českého divadla v zahraničí. Máme už za sebou řadu zkušeností, a tedy i potřebné know - how, abychom takové rozsáhlé několikaměsíční akce zvládli. Hlavně nás ale dosavadní zkušenosti přesvědčily o tom, že je o české divadlo ve světě zájem a že navázané kontakty přinášejí reálné možnosti další spolupráce," řekl na úvod prezentace projektu ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý.

teatroweb.jpgProjekt, který se uskuteční v šesti zemích Latinské Ameriky (Argentině, Bolívii, Brazílii, Chile, Mexiku, Venezuele), potrvá do konce roku 2005. Realizuje se kromě hostování souborů na festivalech, workshopy, přednáškami i několika recipročními publikačními projekty - vyjdou např. Antologie českých her ve španělštině a Antologie mexických her v češtině. Teatro.cz zahrnuje i společné inscenační projekty, rezidence a výstavy, např. reprezentativní profilovou výstavu Josefa Svobody v Brazílii.

"Teatro.cz má i svou domácí část, kdy naopak přivítáme umělce z latinskoamerického kontinentu. Kromě těch, kteří hostují na právě probíhajícím festivalu 4+4 dny v pohybu - jako je Dani Lima z Brazílie, duo Tiquis Diquis z Kostariky a další, proběhne na podzim projekt fiesta.05 v Alfredu ve dvoře, kde vystoupí a budou společně s českými pracovat umělci z Mexika," uvedla dramaturgyně a koordinátorka projektu Sodja Lotker.

Ačkoli byl projekt oficiálně teprve zahájen, má už za sebou první výjezdy. Z Bolívie se vrátil soubor Teatr Novogo Fronta, který na festivalu v Santa Cruz prezentoval představení Petrouchka. "Střet kultur je pro nás vždycky inspirativní a hodně z něj i čerpám ve svých představeních," tvrdí umělecký šéf souboru Teatr Novogo Fronta Aleš Janák. "Naše satisfakce z vynaložené energie byla o to větší, že jsme po představení v Santa Cruz, které zakončovalo tamní divadelní festival, byli odměněni obrovským potleskem více jak 500 set stojících a pokřikujících Jihoameričanů. Na takové okamžiky se nezapomíná..."

Nyní je na zájezdu v Mexiku soubor divadla Minor, který uvede představení kabaret Tlukot a bubnování režiséra Jan Jirků na festivalu Marionetas de la esquina, Guanajuato.

Zdroj: Jana Návratová, PR / Divadelní ústav, tel.: 603 82 37 35

Autor článku: redakce