05.06.2001 00:00

České loutkové divadlo přibližuje výstava ve zlínském muzeu

ZLÍN 2. června (ČTK) - Především kolekci marionet mohou zájemci vidět mezi více než 170 exponáty na výstavě České loutkové divadlo - historie a současnost ve zlínském Muzeu jihovýchodní Moravy. Kromě marionet zhotovených od poloviny 19. století do roku 1989 jsou v expozici i loutky současných profesionálních a amatérských scén, řekla dnes ČTK autorka scénáře Alena Exnarová.

Současnému loutkovému divadlu se opět daří lépe, přestože po roce 1989 zaznamenalo menší útlum, uvedla Exnarová, která je také ředitelkou spolupořádajícího Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. K největším výrobcům loutek podle ní nyní patří znojemská dílna Pavla Maška.

Autoři obohatili expozici o loutkové peklo, které představuje 16 čertů. K největším z vystavených loutek patří 175 centimetrů vysoká postava Dlouhého ze známé pohádky o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém. Děti uvidí vedle princů, kněžen a králů Kašpárka, Škrholu, spoustu zvířátek i další postavy, například konšely, měšťany a ševce. Expozici doplňují kulisy, plakáty a pomůcky loutkářů.

"Vystavujeme loutky používané loutkáři v Ostravě, Brně, Týnci nad Vltavou, Plzni, Praze, Havířově a dalších místech," uvedla Exnarová. Soubor zhlédli také zájemci ve Francii, Nizozemsku a na Slovensku. Ve Zlíně bude výstava otevřena do 2. září.

Autor článku: redakce