21.03.2006 00:00

České středisko ASSITEJ ocenilo Hanu Frankovou Hniličkovou

Praha 21. března (ČTK) - Herečka, režisérka, autorka a pedagožka Hana Franková Hniličková je další držitelkou ceny českého střediska Mezinárodní organizace divadel pro děti a mládež ASSITEJ. Ocenění převzala v pražském Divadle v Celetné před představením souboru De Facto Mimo z Jihlavy, jehož členové uvedli inscenaci Martina Koláře s názvem Groteska.

Představení se uskutečnilo v rámci přehlídky konající se jako součást oslav Světového dne divadla pro děti a mládež. Ve středu večer ji v klubu Mlejn uzavře inscenace nazvaná Čerokí a inspirovaná Carterovou knihou Škola Malého stromu. Do Prahy ji přiveze karlovarské Divadlo Dagmar, jehož je Hana Franková Hniličková spoluzakladatelkou a dnes vůdčí osobností.

"Tato herečka, režisérka a pedagožka pražské Divadelní fakulty stála v roce 1993 po řadě let angažmá v karlovarském divadle u zrodu Divadla Dagmar. Na jeho scéně vytvořila na tři desítky inscenací převážně věnovaných mládeži. V řadě z nich spolupracovala s mladými neherci," řekl ČTK prezident českého střediska ASSITEJ Vladimír Hulec.

Podle něj je příznačným znakem těchto projektů silné téma, jež mladí rozkrývají a zpracovávají vlastní životní zkušeností, bohatá divadelnost a přirozená hravost. Jmenoval například inscenace Král William, drama synů a dcer, Útěk do Egypta a Strašidla a krásné panny.

Světový den divadla pro děti a mládež se slaví vždy 20. března už pošesté. Cena ASSITEJ byla udělena popáté. V minulých letech ji získali režisér Jan Borna, Eva Tálská, autorka Iva Peřinová a autorka a režisérka Zoja Mikotová, která na divadelní scéně dlouhodobě propojuje svět neslyšících a svět slyšících.

ASSITEJ byla založena v roce 1965 a někdejší Československo bylo jejím členem od počátku. Jejím cílem je pomáhat rozvoji divadla pro děti a mládež. Pořádá studijní zájezdy a organizuje výjezdy divadelních kolektivů do zahraničí.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK