29.04.2021 10:02

České středisko ITI u příležitosti Mezinárodního dne tance: Tanec a divadlo jako lék

Na dnešní den připadá Mezinárodní den tance, který se z iniciativy Mezinárodního divadelního ústavu (ITI – International Theatre Institute) již od roku 1982 slaví vždy 29. dubna. Na oslavy tance naváže Týden péče o duši, který od 3. do 9.5.2021 pod názvem Kultura je taky služba! vyhlásilo české středisko ITI.

Autorem letošního poselství k Mezinárodnímu dni tance, jehož český překlad tradičně šíří české středisko ITI, je německý tanečník Friedemann Vogel. Píše v něm mimo jiné: „U tanečníků se většinou obdivuje jejich fyzická zdatnost, ale ještě více čerpáme ze své duševní síly. Věřím, že tato jedinečná kombinace fyzické a mentální odolnosti nám pomůže tuto dobu překonat a přijít na nové způsoby, jak pokračovat v tanci i v rozdávání inspirace." Prezentace a akce v různých zemích světa k Mezinárodnímu dni tance lze sledovat na facebookovém profilu a na webové stránce, kde bude právě dnes od 18:00 hodin CET zveřejněn exkluzivně na 24 hodin dokumentární film o Friedemannu Vogelovi Incarnation of Dance.

K oslavám Mezinárodního dne tance se i přes přetrvávající omezení pro scénická umění připojují i tanečníci z České republiky. Balet Národního divadla se k oslavám Mezinárodního dne tance připojuje online premiérou Spící krasavice, kterou dnes exkluzivně zpřístupňuje na svém YouTube kanálu. Program na celé čtvrteční odpoledne připravilo Studio Alta, kde se diváci mohou těšit nejen na taneční soubory, ale také například na 20minutovou procházku pro dva diváky. Studio Alta se dnes také formou štafety propojí s divadlem PONEC, které slaví  pod názvem Najdi si svého umělce nejen fyzickou procházkou, ale také putováním po vnitřních krajinách. Pořadatelé z Art 4 People připravili jako každý rok celodenní online taneční program, ve kterém nechybí vystoupení profesionálních divadelních souborů, společný baletní trénink, workshopy napříč nejrůznějšími tanečními styly a celorepublikový flashmob. Ochutnávky ze svého repertoáru nabízí divákům prostřednictvím svého divadelního facebooku a YouTube kanálu pod názvem VIVA LA DANZA! baletní soubor libereckého Divadla F. X. Šaldy.

Živá kultura svou fyzickou i mentální odolnost projevovala online více než rok a věříme, že toto období je u konce. Od 3. května se otevírají služby péče o tělo. Na duši by se však nemělo zapomenout! České středisko ITI proto v rámci Týdne péče o duši vyzývá všechny, kteří poskytují kulturní službu, aby se od 3. do 9. května připojili a vyrazili do ulic a parků a za dodržení všech platných hygienických opatření připomněli kolemjdoucím, že umění je důležitou součástí našich životů a že je pro návrat zpět do normálního života nezbytné.

Odkazy:

Autor článku: ITI

České středisko ITI u příležitosti Mezinárodního dne tance: Tanec a divadlo jako lék

Zprávy

13.05.2021

Registrujte se na dvě odpoledne prezentací, diskusí, praktických návodů a interaktivního programu věnovaného evropskému divadelnímu publiku

Audience Segmentation System in European Theatres (ASSET) je mezinárodní projekt podpořený programem Kreativní Evropa. Zaměřuje se na rozvoj kapacit divadel v oblasti výzkumu a práce s publikem. Závěrečnou mezinárodní online konferenci s názvem V hlavní roli publikum pořádá Katedra produkce DAMU ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem a partnery z pěti evropských zemí. 

11.05.2021

Výstava Josef Svoboda – scénograf prodloužena do 29. 8. 2021

Výstava, připravená ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Josef Svoboda – scénograf, obsáhne v chronologickém přehledu sled Svobodových divadelních realizací, které doprovodí výběr z autorova obsáhlého archivu – kresby, studie a makety. V samostatných výstavních celcích přiblíží expozice klíčová témata Svobodovy scénografické tvorby: práci se světlem, se zrcadly, fenomén schodiště, nebo ve své době jedinečné novátorské využití moderních technologií.

11.05.2021

Součástí unikátní československé online databáze ACTORSMAP je už přes 1 000 herců

ACTORSMAP je největší profesionální herecká databáze, která na jednom místě přehledně představuje české a slovenské herce, herečky a herecké agenty. Když ACTORSMAP v lednu 2020 z iniciativy agentur OF AGENCY, LaK Produkce, Reset Actors, More Than Stars, Myrnyx Tyrnyx vznikala, měla v portfoliu 142 umělců. Dnes je jich přes 1 000! A zájemců o služby ACTORSMAP stále přibývá.  Stejně jako nápadů, jak databázi dále rozvíjet a zdokonalovat.