28.07.2008 00:00

Česko-německá hranice ožije příběhem ze života pašeráků

Plzeň 28. července (ČTK) - Milostným příběhem ze života pašeráků, kteří mají v oblasti svoji skutečnou tradici, ožije v srpnu vesnička Friedrichshäng na bavorsko-české hranici nedaleko německého Schönsee. Divadelní hru nazvanou Pašeráci - Noc dlouhých stínů připravilo německé občanské sdružení, hlavní role v ní získaly dvě Češky. Přestože je hra v němčině, nařizuje scénář jedné z nich, aby při hře mluvila svou rodnou řečí. ČTK to řekl Václav Vrbík z Centra Bavaria Bohemia. 

"Příběh chystají ochotníci na 1., 2., 8. a 9. srpna. Odehraje se pod širým nebem v přírodním amfiteátru u Soví hory. Stupňovité dřevěné hlediště má kapacitu 500 míst," uvedl Vrbík. Vloni příběh při premiéře vidělo přes 2000 lidí, každé představení bylo kompletně vyprodané. Mezi diváky byly i desítky Čechů. Stejnou účast očekávají organizátoři i letos. 

Kulisu přírodního amfiteátru tvoří stará usedlost horských tkalců, autorem hry je Martin Winklbauer z německého Halsbachu. "Na pozadí pašování je příběh zasazen do dvou rovin. První se odehrává ve 20. letech minulého století, kdy se jedna z představitelek zamiluje do člena pašerácké skupiny, druhá vypráví o Češce, jež o několik desítek let později pátrá po svém německém dědečkovi," naznačil Vrbík. V příběhu se tedy mísí současnost a téma hledání kořenů s minulostí a tradicí pašeráctví na česko-německé hranici. 

Hlavní postavy ztvární herečka Tereza Říhová, druhou Češkou ve zhruba 40 členném souboru je překladatelka a tlumočnice Eva Forti. "Tereza Říhová v rámci své role mluví na jevišti česky, má však přítele, který její slova parafrázuje do němčiny," vysvětlil Vrbík. 

Divadelní představení připravila německá iniciativa Pašeráci, vede ji Birgit Höcherlová, starostka městečka Schönsee, které leží čtyři kilometry od Friedrichshängu. Soubor tvoří ochotníci ze Schönsee a okolí. 

Eva Barborková tav

Autor článku: ČTK