02.10.2017 11:33

Česko – Slovensko – Srbský divadelní projekt na festivalovém turné v Argentině

Česko – Slovensko – Srbský divadelní projekt BIRDS IN THE HOUSE je jedním ze 17 zahraničních účastníků prestižního divadelního turné po Argentině, které v mezinárodním konkurzu vybírala odborná komise z 1.150 přihlášených divadel z celého světa. Ze zahraničních představení byly kromě BIRDS IN THE HOUSE vybraná představení z Belgie, Brazílie, Kanady, Chile, Equadoru, USA, Kolombie, Francie, Uruguaye, Itálie, Švýcarska a Švédska.

Pořadatelem turné je Ministerstvo kultury Argentiny prostřednictvím Národního divadelního institutu. Celé turné trvá 63 dní. Odehrává se prostřednictvím sítě festivalů, pořádaných v 31 městech ( v celkem 24 regionech Argentiny). V rámci turné křižuje Argentinu celkem 76 divadelních projektů, které ve 100 divadlech odehrají celkem 360 představení.

Na severu v regionu Zona Norte bylo BIRDS IN THE HOUSE uvedeno ve městech Jujuy, Salta, Tucumán, Santiago del Estero a Tilcara. V Patagonii ve městech Santa Rosa, Viedma a Calafate. V Ohňové zemi ve městě Rio Grande. Turné BIRDS IN THE HOUSE zakončuje v regionu Entre Rios, ve městech Santa Fe, Paraná, Rosário a Cordoba.

BIRDS IN THE HOUSE je na turné uvedeno v průběhu šesti týdnů celkem 13 krát a je to největší počet představení zahraničního souboru v rámci turné. Představení je uváděno v metropolích regionů, jak v typických divadlech, tak i v historických divadelních budovách. Argentinská média obsáhle informují o programu festivalu a jednotlivých představeních. V deníku El Tribuno vyšla velice pozitivní recenze na představení a reakce diváků jsou nadšené.

BIRDS IN THE HOUSE v sobě spojuje loutkové divadlo, pantomimu, animace a filmové projekce v interakci s živou hereckou akcí a původní hudbou – tedy styly, které Československo významně reprezentovaly ve světě během druhé poloviny minulého století. Režisér Peter Serge Butko o představení říká: „Sbíral jsem střípky těchto žánrů a skládal z nich příběh o člověku, o ztrácení a nacházení, tak trochu o ptačí podstatě lidské duše. Je to jemné, decentní a estetické představení, není to moc zábavné, spíš trochu smutné. Ale jak dokazují reakce publika, tak smutek nemusí být nutně negativní, může v člověku otvírat i krásu. Může obohacovat, nebo nabíjet. Jsem nesmírně rád že argentinské publikum představení přijalo s nadšením a porozuměním.“

Producentem představení je česká společnost NEXT PICTURE, která si jako partnera projektu vybrala divadlo VHV PETROVAC ze Srbska. Peter Serge Butko ke spolupráci říká: „Od počátku jsem věděl, že chci představení realizovat spolu s Divadlem VHV v Srbsku, protože v něm působí nesmírně kreativní a pracovitý tým, se kterým mám letité zkušenosti a jsme lidsky i pracovně propojeni. Já jsem navíc za poslední léta získal kladný vztah k Srbsku, k jeho lidem a potenciálu kterým disponují. Z vlastní zkušenosti vím, že mezinárodní vnímání Srbska je kvůli balkánským válkám problematické a i proto jsem se rozhodl udělat divadelní projekt s mezinárodním potenciálem právě v Srbsku.“

Na jaře příštího roku by mělo být představení BIRDS IN THE HOUSE uvedeno na Slovensku, v Turecku a Řecku. Na podzim je pozváno na další turné do Latinské Ameriky, kde by mělo být uvedeno v Brazílii, Chile, Kolombii a Mexiku.

Autor článku: Yan Horvath