02.10.2017 11:33

Česko – Slovensko – Srbský divadelní projekt na festivalovém turné v Argentině

Česko – Slovensko – Srbský divadelní projekt BIRDS IN THE HOUSE je jedním ze 17 zahraničních účastníků prestižního divadelního turné po Argentině, které v mezinárodním konkurzu vybírala odborná komise z 1.150 přihlášených divadel z celého světa. Ze zahraničních představení byly kromě BIRDS IN THE HOUSE vybraná představení z Belgie, Brazílie, Kanady, Chile, Equadoru, USA, Kolombie, Francie, Uruguaye, Itálie, Švýcarska a Švédska.

Pořadatelem turné je Ministerstvo kultury Argentiny prostřednictvím Národního divadelního institutu. Celé turné trvá 63 dní. Odehrává se prostřednictvím sítě festivalů, pořádaných v 31 městech ( v celkem 24 regionech Argentiny). V rámci turné křižuje Argentinu celkem 76 divadelních projektů, které ve 100 divadlech odehrají celkem 360 představení.

Na severu v regionu Zona Norte bylo BIRDS IN THE HOUSE uvedeno ve městech Jujuy, Salta, Tucumán, Santiago del Estero a Tilcara. V Patagonii ve městech Santa Rosa, Viedma a Calafate. V Ohňové zemi ve městě Rio Grande. Turné BIRDS IN THE HOUSE zakončuje v regionu Entre Rios, ve městech Santa Fe, Paraná, Rosário a Cordoba.

BIRDS IN THE HOUSE je na turné uvedeno v průběhu šesti týdnů celkem 13 krát a je to největší počet představení zahraničního souboru v rámci turné. Představení je uváděno v metropolích regionů, jak v typických divadlech, tak i v historických divadelních budovách. Argentinská média obsáhle informují o programu festivalu a jednotlivých představeních. V deníku El Tribuno vyšla velice pozitivní recenze na představení a reakce diváků jsou nadšené.

BIRDS IN THE HOUSE v sobě spojuje loutkové divadlo, pantomimu, animace a filmové projekce v interakci s živou hereckou akcí a původní hudbou – tedy styly, které Československo významně reprezentovaly ve světě během druhé poloviny minulého století. Režisér Peter Serge Butko o představení říká: „Sbíral jsem střípky těchto žánrů a skládal z nich příběh o člověku, o ztrácení a nacházení, tak trochu o ptačí podstatě lidské duše. Je to jemné, decentní a estetické představení, není to moc zábavné, spíš trochu smutné. Ale jak dokazují reakce publika, tak smutek nemusí být nutně negativní, může v člověku otvírat i krásu. Může obohacovat, nebo nabíjet. Jsem nesmírně rád že argentinské publikum představení přijalo s nadšením a porozuměním.“

Producentem představení je česká společnost NEXT PICTURE, která si jako partnera projektu vybrala divadlo VHV PETROVAC ze Srbska. Peter Serge Butko ke spolupráci říká: „Od počátku jsem věděl, že chci představení realizovat spolu s Divadlem VHV v Srbsku, protože v něm působí nesmírně kreativní a pracovitý tým, se kterým mám letité zkušenosti a jsme lidsky i pracovně propojeni. Já jsem navíc za poslední léta získal kladný vztah k Srbsku, k jeho lidem a potenciálu kterým disponují. Z vlastní zkušenosti vím, že mezinárodní vnímání Srbska je kvůli balkánským válkám problematické a i proto jsem se rozhodl udělat divadelní projekt s mezinárodním potenciálem právě v Srbsku.“

Na jaře příštího roku by mělo být představení BIRDS IN THE HOUSE uvedeno na Slovensku, v Turecku a Řecku. Na podzim je pozváno na další turné do Latinské Ameriky, kde by mělo být uvedeno v Brazílii, Chile, Kolombii a Mexiku.

Autor článku: Yan Horvath

Česko – Slovensko – Srbský divadelní projekt na festivalovém turné v Argentině

Zahraniční divadlo

12.02.2020

Cyrano z Bergeracu v přímém přenosu NT Live

Také James McAvoy patří k filmovým hvězdám, které pravidelně vystupují na londýnském jevišti. Za posledních deset let se tam objevil čtyřikrát a pokaždé v režii provokativního Jamieho Lloyda. Ten spolu s „coolness“ dramatikem Martinem Crimpem francouzskou klasiku Edmonda Rostanda z konce 19. století Cyrano z Bergeracu radikálně zmodernizovali do odvážné, dech beroucí a duchaplné inscenace, která se rychle stala hitem přelomu roku i aktuální sezóny NT Live.

12.02.2020

Přímé přenosy z londýnského Royal Opera House tentokrát potěší příznivce moderního baletu

Přímé přenosy z londýnského Royal Opera House tentokrát potěší příznivce moderního baletu. Už 25. února budou na programu Violoncellistka a Tance ve skupinách. Zatímco v prvním případě jde o tvorbu mezinárodně vyhledávané Cathy Marston, druhá část programu má připomenout práci legendárního choreografa a Oscarem oceněného režiséra West Side Story Jeroma Robbinse.

10.02.2020

Činohra Národního divadla pořádá Emergency Briefing: Zprávy z Maďarska

Činohra Národního divadla pořádá další Emergency Briefing. Jeho cílem je upozornit na současnou situaci v Maďarsku, vyjádřit solidaritu s maďarskými divadelníky a pobavit se rovněž i o tom, zda je možné maďarským kolegům pomoci. O tom, jak se situace v Maďarsku vyvíjí a jak se maďarští umělci vyrovnávají se současnou politickou situací, bude řeč s hlavním hostem Zoltánem Imelym z Asociace scénického umění (FESZ) a nezávislého Studia K.