09.10.2020 14:44

Českolipský divadelní podzim zkrátil koronavirus na jediný den

Tradiční přehlídka Českolipský divadelní podzim měla být poslední akcí Jiráskova divadla v České Lípě před jeho rekonstrukcí. Kvůli zpřísněným koronavirovým opatřením se nakonec 44. ročník festivalu smrsknul z pěti dnů do jediného.

Místo festivalu se v sobotu uskuteční „Poslední večer v Jiráskáči". Českolipští divadelníci odehrají dvě připravená festivalová představení. Nejprve uvede středoškolský soubor baladický příběh Chleba o dvou kůrkách, od 20:30 pak naváže pořádající Divadelní klub Jirásek představením Commedia à la carte, které bude posledním představením před rekonstrukcí divadla.

Jiráskovo divadlo vzniklo ve 30. letech minulého století přestavbou městské tělocvičny z roku 1907. Budova má špatnou vzduchotechniku a statiku. „O rekonstrukci nebo novém divadle se v České Lípě mluví už minimálně 20 let, takže to bude milník v historii města. Vznikne tady moderní divadlo v historické budově, která bude maximálně využita," řekl ČTK místostarosta Martin Brož (ANO). Rekonstrukce přijde na necelých 161 milionů korun a zajistí ji Metrostav. Práce by měly začít 1. listopadu a potrvají dva roky. Nákladnou akci hradí město ze svého bez dotací.

Podobu rekonstrukce navrhl ateliér architekta Adama Rujbra. Historie budovy sahá až do období baroka. „Některé prvky jako trámové či klenuté stropy má rekonstrukce odhalit," uvedl Brož. Hlavní vchod se přesune do Panské ulice, současný vchod z Jiráskovy ulice bude sloužit jako služební. Úpravy čekají dvůr, Panskou a Jiráskovu ulici propojí pasáž, aby už nebylo nutné budovu obcházet. Vedle hlavního sálu budou v divadle i dva salonky a foyer s mobilním barem, který lze využít pro klubová divadelní představení a komorní koncerty. Celý objekt bude bezbariérový.

https://www.cldp.cz/

Autor článku: ČTK: ivc, abz

Českolipský divadelní podzim zkrátil koronavirus na jediný den

Amatérské divadlo

14.04.2021

Zničí koronavirus generaci mladých talentů? To nedopustíme – říkají mentoři a učitelé těch nejnadanějších

Co Čech to muzikant! Bude toto úsloví platit i poté, co pandemie koronaviru přestane ničit kulturní život v České republice? Experti na umělecké vzdělávání dětí doufají, že ano. Rok v životě mladého začínajícího umělce však znamená celé století, co se učení správným technikám, postojům a návykům týče. Rok „ladem“ je z hlediska vývoje zásadní především u dětí mezi 7. a 10. rokem věku. Ne vše lze „opravit“ později – říkají odborníci.

14.04.2021

Zapojte se do výzkumu dopadu pandemie na amatérské divadlo

České amatérské divadlo je světový unikát s dlouhou tradicí a tuhým kořínkem. Momentálně jej ale bohužel stejně jako jiné aktivity zastavila pandemie. Amatérské divadelní soubory (s malou pauzou) více než rok nehrají, ani nezkoušejí nové inscenace. Proto se NIPOS-ARTAMA, jejímž hlavním posláním je podpora rozvoje neprofesionální kultury, rozhodla zmapovat současný stav amatérského divadla a škody, které mu byly způsobeny pandemií.

13.04.2021

Online z Východočeského divadla se Zdeňkem Rumpíkem a Studiem LAIK

Další díl online diskusního pořadu Dveře dokořán, který ze své nejmenší scény Poedium v klubu pravidelně vysílá Východočeské divadla Pardubice, bude ve čtvrtek 15. dubna od 18 hodin hostit herce a principála Mladého divadelního studia LAIK Zdeňka Rumpíka, dramaturgyni souboru Kristýnu Pleškovou a několik členů ansámblu – Barboru Halákovou, Jiřího Kovárníka, Davida Novotného, sestry Annu a Emu Počepické, Tomáše Pekárka a Davida Piskače. Zábavnou neformální talk show, kterou mohou diváci živě nebo ze záznamu sledovat na facebookovém profilu divadla, bude opět moderovat dramaturgyně Jana Uherová.