12.03.2019 14:12

Český choreograf Jiří Kylián bude ve Francouzském institutu v Paříži slavnostně uveden do křesla Akademie krásných umění

Český choreograf Jiří Kylián bude 13. března ve Francouzském institutu v Paříži slavnostně uveden do křesla Akademie krásných umění. Jejím členem se stal loni v dubnu jako třetí Čech od založení akademie v roce 1816. ČTK to řekla mluvčí festivalu Tanec Praha Kateřina Kavalírová.

Přijetí cizince za člena francouzské akademie je ojedinělou událostí, týká se jen několika zahraničních osobností múzických a výtvarných umění. Kvůli přijetí Kyliána a významu jeho díla navrhla akademie i novou kategorii - Choreografie.

Prvním českým členem Akademie krásných umění se v roce 1835 stal hudebník Antonín Rejcha. Tento pražský rodák byl ředitelem Pařížské konzervatoře, učitelem takových veličin jako Hector Berlioz, Franz Liszt, César Franck nebo Charles Gounod. Druhým takto poctěným Čecchem byl v roce 1896 Václav Brožík, historik umění a malíř patřící ke generaci Národního divadla, který byl profesorem Císařské akademie v Praze a zároveň pracoval v Paříži, kde roku 1901 zemřel.

Kyliánova cesta k tanci vedla od akrobacie přes baletní přípravku Národního divadla na Taneční konzervatoř Praha. Stipendium na Královské baletní škole v Londýně znamenalo klíčové setkání s choreografem Johnem Crankem, který mu nabídl angažmá v Stuttgartském baletu. V roce 1975 přijal nabídku na umělecké spoluvedení Nizozemského tanečního divadla(NDT) v Haagu. V roce 1978 byl po úspěchu baletu Sinfonietta jmenován uměleckým ředitelem NDT. Od 70. let vytvořil stovku baletů, z nichž tři čtvrtiny byly právě pro NDT. Je držitelem mnoha ocenění, včetně Ceny Nižinského udělené v Monte Carlu, nebo francouzského řádu Čestné legie.

„Doposud mělo členství Akademie krásných umění sedm kategorií: Architektura, Film a fotografie, Grafika, Hudba, Malířství, Sochařství a Kategorie nezávislých členů. 25. dubna 2018, kdy jsem byl zvolen členem akademie, se choreografie stala její novou kategorií. Mám z toho radost a snad mají také radost ostatní příslušníci našeho cechu," uvedl Kylián. Jediní jeho předchůdci z jeho profese, kteří se stali členy této instituce, byli Marcel Marceau a Maurice Béjart. Akademie je přijala jako nezávislé členy, protože kategorie Choreografie nebyla ještě založena.

Autor článku: ČTK: hrm, mol