25.01.2007 00:00

Cibulková, Kňažko, Krajčo i Töpfer jsou v nominacích na Thálie

Praha 25. ledna (ČTK) - Herečky Vilma Cibulková, Helena Dvořáková a Helena Čermáková a jejich kolegové Milan Kňažko, Richard Krajčo a David Prachař byli v činoherní kategorii nominováni na ceny Thálie za rok 2006. Herecká asociace na tiskové konferenci v Praze vyhlásila i jména dalších umělců, kteří se vzhledem ke svým mimořádným jevištním výkonům mezi nominované dostali.

V oblasti opery to jsou americká mezzosopranistka Kate Aldrichová, Pavla Vykopalová, Pavel Černoch a rakouský tenorista Johannes Chum. Členové baletní poroty navrhli na prestižní cenu Ivonu Jeličovou, Adélu Pollertovou, Evu Šeneklovou, Jana Fouska, Richarda Kročila a Davida Stránského. Za operetu, muzikál a jiný hudebně-dramatický žánr mají naději Michaela Badinková, Radka Coufalová Vidláková, Tomáš Töpfer a Roman Vojtek.

Podle Jany Paterové, která je v čele činoherní komise, viděli její členové na 160 inscenací a všimli si především "boomu" skvěle zahraných mužských rolí. "Vybrat nejlepší výkony byl nadlidský výkon," uvedla Paterová. Výhodnou pozici měla podle ní malá obsazení, protože z velkých projektů šlo mnohdy nominovat i pět výkonů.

Vladimír Nečas z baletní poroty konstatoval, že úroveň byla dobrá, srovnatelná s loňskem. "Kvalita se vyrovnává; dobré výkony nalezneme i na mimopražských scénách mimo velká centra," podotkl.

Kolem pěti desítek muzikálových inscenací zhlédla komise, kterou vede Luboš Šterc. Komplikací podle něj je množství alternací, kdy se v jedné roli střídají i čtyři lidé. "Úroveň velkých pražských produkcí klesá, přitom specializovaných scén přibývá," uvedl Šterc. Jako "vlajkovou loď" pochválil Městské divadlo Brno, dále pražskou Fidlovačku, na kterou je prý "vždycky spolehnutí", a Slovácké divadlo v Uherském Hradišti.

Ceny Thálie budou předány 24. března v historické budově Národního divadla v Praze v přímém přenosu České televize. Moderátorem opět bude plzeňský dramatik, herec a režisér Antonín Procházka. Členové čtyř porot hodnotili výkony v inscenacích, které se na jevištích objevily od 1. prosince 2005 do 30. listopadu 2006.

"Thálii mohou dostat i cizinci; pokud ovšem roli nastudovali v původní inscenaci na území Česka a stala se trvalým přínosem pro českou divadelní kulturu," vysvětlil nominace dvou zahraničních umělců prezident Herecké asociace Václav Postránecký.

Pět nominací získali umělci za výkony v Národním divadle v Brně. Česká první scéna je druhá se čtyřmi nominacemi. Dvakrát zabodovaly pražský Ungelt a také Divadlo na Fidlovačce. Po jedné nominaci mají Divadlo Josefa Kajetána Tyla z Plzně, Státní opera Praha, Městská divadla ve Zlíně a v Brně, pražská Viola, brněnské Divadlo U stolu a Hudební divadlo Karlín.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK