05.03.2007 00:00

Cimrmanův festival v Příbrami nabídne výstavu i divadlo

Příbram 5. března (ČTK) - V Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami začala výstava nazvaná Po stopách Járy Cimrmana. Je součástí malého festivalu Příbramské jaro Járy Cimrmana, které nabídne tři představení Divadla Járy Cimrmana a dvě hry Divadla Bolka Polívky. Akce potrvá do 11. března, řekl novinářům ředitel divadla Petr Bednář.

Fiktivního světoběžníka představují v estrádním sálu příbramského divadla fotografie, exponáty z cest, vynálezy a další předměty. Je mezi nimi například dřevěný trezor trojzámkový dobytný, školní lavice z haličské vesnice Struk, kde Cimrman působil za trest jako učitel, nebo kapesní atlas hub pro krátkozraké. Část expozice mohli už loni vidět návštěvníci Muzea hlavního města Prahy. Mapuje také místa, která převzala jméno svérázného vynálezce.

Výstava má za úkol seřadit a ukázat publiku, jaké stopy po sobě Divadlo Járy Cimrmana a postava jedinečného světoběžníka zanechaly v Česku i v zahraničí, řekl novinářům Václav Kotek z Divadla Járy Cimrmana. "Tady se trochu chlubíme," citoval Kotek slova jednoho ze zakladatelů divadla Zdeňka Svěráka. Soubor nesoucí Cimrmanovo jméno letos slaví 40 let od svého založení. Z Příbrami výstava poputuje do Ostravy a Humpolce.

Festival má do divadla přilákat nejen obyvatele Příbrami, ale i okolních obcí a měst. Podle Bednáře je o Cimrmanovské tituly velký zájem. "Divadlo Járy Cimrmana už patří do profilace české kultury. Stejně jako do ní patří Saturnin, Švejk nebo Bolek Polívka," dodal.

Diváci uvidí hry Cimrman v říši hudby a Němý Bobeš v podání Divadla Járy Cimrmana. Jako host vystoupí poprvé v Příbrami Divadlo Bolka Polívky s představeními Pro dámu na balkoně a Don Quijote. "Je to zvláštní spojení dvou zvláštních humorů. Oba dva jsou ale humory inteligentní a velmi specifické," řekl Bednář. Byl by rád, kdyby se podobný festival mohl opakovat i příští rok.

jt snm

Autor článku: ČTK