13.02.2007 00:00

Činoherní klub asi dostane od Prahy grant dřív než ostatní

Praha 13. února (ČTK) - Pražský magistrát chce přednostně udělit čtyřletý grant Činohernímu klubu, který v minulosti převedl ze své příspěvkové organizace na obecně prospěšnou společnost. Městská rada navrhla zastupitelům, aby divadlo dostávalo ročně 17 milionů korun. Divadlo je údajně ve špatné finanční situaci a potřebuje peníze rychle.

"Nepřijde mi to jako úplně standardní," řekl ČTK zastupitel za opoziční ČSSD Petr Hulinský. Podle něho by bylo vhodnější, kdyby divadlo dostalo od města mimořádnou krátkodobou půjčku. Příspěvek by se měl schvalovat spolu s ostatními, tedy později. Hulinskému se také zdá grant příliš vysoký.

Skutečnost, že je přednostní udělení grantu divadlu nestandardní, zaznělo údajně také při jednání městské rady. "Bylo řečeno, že je to výjimka a nemůže to být vnímáno jako precedent," řekl ČTK Luděk Schreib z tiskového oddělení magistrátu.

Magistrát má přes 550 žádostí o grant na kulturu, je jich asi o osm desítek více než loni. Požadavky uchazečů v součtu převyšují o stamiliony možnosti města. V letošním rozpočtu je na kulturní granty celkem 173 milionů korun. Přes 100 milionů je určeno na víceleté příspěvky, které již byly schváleny v minulosti. Na běžné granty zbývá asi 70 milionů korun.

V loňském rozpočtu mělo město na granty 166 milionů korun, z toho 56 milionů bylo na víceleté příspěvky. Rozpočet byl později zvýšen, na grantech město rozdělilo 192 milionů korun.

mbc kš

Autor článku: ČTK