02.12.2021 14:05

Činoherní klub pozastavil uvádění hry Martina McDonagha Ujetá ruka kvůli nové podmínce licence

Činoherní klub v Praze pozastavil uvádění hry Martina McDonagha Ujetá ruka v režii Ondřeje Sokola, není totiž v současné době schopen splnit novou podmínku licence, aby jednu z hlavních rolí hrál potomek černošských obyvatel Afriky nebo Karibiku. Soubor o tom informoval na svém webu. Současně uvedl, že požadavku autora rozumí, trvání na něm v českých podmínkách ale nechápe. Věří však tomu, že inscenace bude jen pozastavena. Zatím byla zrušena představení, která se měla konat v neděli a 27. ledna.

Zápletka hry se točí kolem muže, který přijíždí do malého amerického městečka hledat ruku, kterou mu kdysi zlovolně nechali oddělit od paže vlakem. Činoherní klub hru uvedl v lednu 2011 v evropské premiéře, přičemž jedním z herců byl Domingos Correia, který se narodil v Angole, divadlo studoval v Los Angeles a žil v Praze. V listopadu 2014 měla inscenace na této pražské scéně obnovenou premiéru a herce Correiu, který začal působit v diplomatických službách, nahradil Ondřej Sokol jako načerno natřený běloch.

Podle zástupců divadla se ale ve smlouvě prodlužující práva k jejímu uvádění objevila nová podmínka. „Držitelé licence musejí zajistit, aby herec hrající roli Tobyho byl potomkem černošských Afričanů nebo černošských obyvatel Karibiku. Herec musí být poskytovatelem licence písemně schválen," uvedlo divadlo k důvodům stažení hry Ujetá ruka z programu.

Ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka tento týden v rozhovoru na rádiu Frekvence 1 uvedl, že proti autorově vůli je kdokoliv bezmocný a nikoho vhodného pro uvedenou roli divadlo nenašlo. Podle něj se stejný problém může týkat i klasických her, například hry Othello. Agentury podle něj zapomněly, že ve střední Evropě a na východ od ní nejsou herci černé pleti pro velké dramatické role. Publikum těchto zemí bude ochuzeno o značnou divadelní produkci, která je zajímavá a která je součástí moderního světového divadla, řekl Procházka.

Nicméně divadlo podle vyjádření na webu věří v to, že najde vhodného herce nebo se domluví s agenturou zastupující autora na možném řešení.

https://cinoherniklub.cz/aktualita/ujeta-ruka-behanding-in-spokane/

Autor článku: ČTK: ktp, snm, foto převzato z: https://cinoherniklub.cz/ck/martin-mc-donagh-ujeta-ruka/

Činoherní klub pozastavil uvádění hry Martina McDonagha Ujetá ruka kvůli nové podmínce licence

Inscenace

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

22.09.2022

Jak se dělá tanečník – konzervatoř Taneční centrum Praha hostuje v Náchodě

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  uvede ve čtvrtek 22. září 2022 ve Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě od 9 a od 11 hodin tanečně-vzdělávací představení pro školy s názvem Jak se dělá tanečník. Jedná se o profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, jehož dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol.

21.09.2022

Dekkadancers se vrací k tradici komponovaných večerů. V premiéře uvedou Double Shot

První letošní novinkou tanečního souboru DEKKADANCERS bude Double Shot, večer složený ze dvou choreografií. První polovinu večera obstará Occultatum, které se zaměří na démony, kteří jsou ukryti v každém z nás. Jeho autorem je trojnásobný držitel Thálie za tanec Ondřej Vinklát. Autory druhé choreografie jsou Štěpán Pechar a Viktor Konvalinka.