02.12.2021 14:05

Činoherní klub pozastavil uvádění hry Martina McDonagha Ujetá ruka kvůli nové podmínce licence

Činoherní klub v Praze pozastavil uvádění hry Martina McDonagha Ujetá ruka v režii Ondřeje Sokola, není totiž v současné době schopen splnit novou podmínku licence, aby jednu z hlavních rolí hrál potomek černošských obyvatel Afriky nebo Karibiku. Soubor o tom informoval na svém webu. Současně uvedl, že požadavku autora rozumí, trvání na něm v českých podmínkách ale nechápe. Věří však tomu, že inscenace bude jen pozastavena. Zatím byla zrušena představení, která se měla konat v neděli a 27. ledna.

Zápletka hry se točí kolem muže, který přijíždí do malého amerického městečka hledat ruku, kterou mu kdysi zlovolně nechali oddělit od paže vlakem. Činoherní klub hru uvedl v lednu 2011 v evropské premiéře, přičemž jedním z herců byl Domingos Correia, který se narodil v Angole, divadlo studoval v Los Angeles a žil v Praze. V listopadu 2014 měla inscenace na této pražské scéně obnovenou premiéru a herce Correiu, který začal působit v diplomatických službách, nahradil Ondřej Sokol jako načerno natřený běloch.

Podle zástupců divadla se ale ve smlouvě prodlužující práva k jejímu uvádění objevila nová podmínka. „Držitelé licence musejí zajistit, aby herec hrající roli Tobyho byl potomkem černošských Afričanů nebo černošských obyvatel Karibiku. Herec musí být poskytovatelem licence písemně schválen," uvedlo divadlo k důvodům stažení hry Ujetá ruka z programu.

Ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka tento týden v rozhovoru na rádiu Frekvence 1 uvedl, že proti autorově vůli je kdokoliv bezmocný a nikoho vhodného pro uvedenou roli divadlo nenašlo. Podle něj se stejný problém může týkat i klasických her, například hry Othello. Agentury podle něj zapomněly, že ve střední Evropě a na východ od ní nejsou herci černé pleti pro velké dramatické role. Publikum těchto zemí bude ochuzeno o značnou divadelní produkci, která je zajímavá a která je součástí moderního světového divadla, řekl Procházka.

Nicméně divadlo podle vyjádření na webu věří v to, že najde vhodného herce nebo se domluví s agenturou zastupující autora na možném řešení.

https://cinoherniklub.cz/aktualita/ujeta-ruka-behanding-in-spokane/

Autor článku: ČTK: ktp, snm, foto převzato z: https://cinoherniklub.cz/ck/martin-mc-donagh-ujeta-ruka/