08.11.2012 21:24

Činoherní klub uvádí: Láhor/Soundsystem

Činoherním klubu, v rámci přehlídky amatérských divadelních souborů „Činoherní klub uvádí:“, vystoupí v neděli 18. listopadu Láhor/Soundsystem. Tentokrát s představením Kdo, když ne my? Kdy, když ne teď?

(...) a kde, když ne ve Studénce? Tři sta kilometrů a tři dny zpoždění za Prahou. Je 22. listopadu 1989 a na moravském maloměstě zakládá skupinka kamarádů z diskotéky svou buňku Občanského fóra. Do toho se vmísí patafyzikální úkaz na principu fata morgany, tzv. Haroldovo oko.

Tolik Láhor prozrazuje o své ‘improvizované inscenaci’, v níž hrají Johana Švarcová, Marta Pilařová, Marian Moštík, Zdeněk Hudeček, Jiří Najvert, Radek Rubáš, Kamila Davidová, Patrik Hronek, Petr Marek, Jiří Nezhyba a Prokop Holoubek.

Existuje v českém amatérském divadle soubor Láhor/Soundsystem. Tento soubor tvoří skupina herců-performerů, kteří se delší čas pravidelně sjíždějí, aby improvizací vytvořili představení. Je to skupina překvapivě početná a hlavně: vytváří ‘velký’ ucelený příběh se společensky závažným tématem. Lámal jsem si spolu s dalšími několikrát v porotě nebo lektorském sboru amatérské soutěže hlavu, jak takové představení posuzovat. Někdo je pro chaotičnost scénického tvaru odsuzoval a odmítal, jiní je naopak chápali jako jedinečný amatérský pokus o něco zcela nového, zatímco další – a mezi ně jsem patřil – hledali možnost, jak krajnosti, které se v představení potkávaly a střetávaly, uchopit a najít v nich nějaký systém a smysluplnou strukturovanost. Spiritus agens, nepochybně vůdčí osobnost tohoto amatérského divadelního souboru, Petr Marek je také filmař a muzikant. Ve dnech, kdy píšu tyto řádky, se objevil v kinech jeho film Nic proti ničemu,“ uvádí prof. Jan Císař ve studii Mimo institucionalizované území v časopisu Disk 38 z prosince 2011.

Proč se skupina rozhodla věnovat tématu revoluce, ozřejmuje Petr Marek na stránkách unarclub.cz: „Protože my jsme děti revoluce. Já osobně ve svých šestnácti letech... Pro mě to byla nejlepší příležitost. Do široka otevřené dveře. Doteď z té euforie žiju.

Zveme Vás srdečně na Láhor/Soundsystem do Činoherního klubu. V Činoherním klubu 19. listopadu 1989 Občanské fórum skutečně vzniklo :-)

Autor článku: Radvan Pácl

Činoherní klub uvádí: Láhor/Soundsystem