22.12.2022 09:41

Činoherní klub vejde do nového roku s novým ředitelem

Od ledna 2023 čekají pražský Činoherní klub změny ve vedení divadla. Dosavadní ředitel Vladimír Procházka se rozhodl po 23 letech v ředitelské funkci z divadla odejít. Na postu ředitele jej vystřídá dlouholetý manažer ostravského Divadla Petra Bezruče Tomáš Suchánek.

Ve středu 7. prosince proběhl v Činoherním klubu po představení PODIVNÉHO ODPOLEDNE DR. ZVONKA BURKEHO večírek na rozloučenou s ředitelem Vladimírem Procházkou. Na oslavě nechyběli režisér Ladislav Smoček nebo herci Bolek Polívka, Ondřej Vetchý či Petr Nárožný. Vladimír Procházka s koncem roku ve své funkci končí po téměř 23 letech (funkci spolu s funkcí uměleckého šéfa, kterou v roce 2018 nejdříve předal Ondřeji Sokolovi a posléze Martinu Fingerovi, zastával od července 1999). Jeho spojení s Činoherním klubem však trvá již od poloviny 70. let, kdy sem nastoupil jako lektor a později tu začal působit jako dramaturg. Podílel se na víc než 70 inscenacích Činoherního klubu a významně tak spoluutvářel jeho podobu.

„Činoherní klub byl vždycky divadlo, které mi vyhovovalo. Svými základními východisky, svým pohledem na svět, svým přemýšlením, smyslem pro humor i estetikou své tvorby. Když jsem do něj přišel, líbilo se mi a neměl jsem potřebu je nijak měnit či opravovat. Snad jen dále rozvíjet a usměrňovat,“ říká o divadle, se kterým spojil největší část svého profesního života, Vladimír Procházka.

K současnému směřování Činoherního klubu na začátku sezóny dodal: „Vím, že se mi nebude všechno nové úplně líbit, ale také vím, že  divadlo je třeba dělat osobitě a po svém. Činoherní klub má už sedmapadesát let své pevné pilíře. Na ně lze postavit novou střechu, vyplnit je novými stěnami a zařídit novým, současnějším nábytkem. Ty pilíře tu ale pořád jsou. A tak si je na závěr troufnu připomenout. Tvůrčí svoboda, smysl pro humor, neortodoxnost, slušnost, vzájemný respekt, dobrovolnost, svobodomyslnost, velkorysost, liberálnost. Schopnost původně vidět, mít něco skutečně na srdci a poutavě to vyjádřit. Já vím. Ne vždycky to jde, ne vždycky se to stejně daří. Mám ale mnoho dobrých důvodů se domnívat, že ti, v jejichž rukou teď Činoherní klub je a bude, to umějí.“

Od ledna 2023 Vladimíra Procházku ve funkci ředitele vystřídá Tomáš Suchánek, dlouholetý kreativní manažer Divadla Petra Bezruče v Ostravě, který uspěl ve výběrovém řízení vyhlášeném loni na podzim:

„Tvorbu Činoherního klubu sleduji přes třicet let. Nejprve jsem, jako student se vstupenkou za desetikorunu, z činoheráckého bidýlka hltal mistrovské herecké výkony Libuše Šafránkové, Niny Divíškové, Josefa Abrháma, Petra Nárožného, Ondřeje Vetchého a mnoha dalších. Posléze jsem, jako dramaturg Dream Factory, vybíral výjimečné inscenace pro festival. Je mi velkou ctí, že dnes mohu být součástí této legendární pražské scény“, říká Tomáš Suchánek a dodává: „Činoherní klub je mi blízký svou poetikou, komorním prostředím, blízkostí herců a diváků. Spatřuji tu velkou podobnost s Bezruči, kde jsem strávil 25 let svého profesního života. Máme nač navazovat a pokusíme se o to. Těším se na setkávání s výraznými režiséry, špičkovými herci, novými kolegy a především našimi diváky!“

Tomáš Suchánek
Narodil se v Českém Těšíně, po studiu gymnázia ve Frýdku-Místku vystudoval obor sociologie – andragogika na Univerzitě Palackého v Olomouci. Takřka čtvrt století působil jako kreativní manažer ostravského Divadla Petra Bezruče, kde se setkal s osobnostmi, které ovlivnily jeho umělecké směřování. Rád vzpomíná na Janusze Klimszu, Jana Mikuláška a Martina Františáka. V roce 2009 stál u zrodu festivalu Dream Factory Ostrava, jehož je ředitelem a dramaturgem. Od stejného roku působil jako externí pedagog na Slezské univerzitě v Opavě, kde přednášel kulturní management. Od roku 2019 je členem odborné poroty Cen Thálie. 1. ledna 2023 se stává ředitelem Činoherního klubu v Praze.

https://cinoherniklub.cz/

Autor článku: Linda Skarlandtová, převzato z: https://cinoherniklub.cz/