09.02.2022 15:06

Činoherní studio Ústí nad Labem bude od února pravidelně hostovat v pražském divadle Komedie

Činoherní studio (ČS) Ústí nad Labem bude od února pravidelně hostovat v pražském divadle Komedie, scéně Městských divadel pražských. Činoherák představí do konce sezony čtyři nové inscenace ze svého repertoáru. Jako první odehraje 16. února inscenaci Americký bizon v režii Davida Šiktance. V další sezoně plánují obě divadla v uvádění pražských premiér Činoherního studia pokračovat. Na tuto spolupráci chtějí obě scény navázat dalšími společnými uměleckými akcemi.

Dlouhodobě jsme hledali partnerské divadlo v Praze, kde bychom pravidelně hostovali. Přišlo nám důležité obnovit tradici pražských premiér našich inscenací, jejíž kořeny sahají do počátečních let existence Činoherního studia. Jsem rád, že se vracíme právě do Komedie, kde jsem sám viděl první inscenace ČS. Navíc jsem přesvědčený o tom, že její jeviště se svými proporcemi nejvíce podobá naší ústecké scéně. Nehledě na to, že obě divadla vnímají naše hostování jako možný začátek bližší spolupráce,“ vysvětluje umělecký šéf Činoherního studia David Šiktanc.

Činoherní studio je svou dramaturgií a směřováním divadlu Komedie velice blízké – obě scény například uvádí současné dramatické i nedramatické texty a pravidelně oslovují ke spolupráci režiséry mladé generace. Z každé pražské premiéry Činoheráku se pokusíme v Komedii udělat malý svátek a nabídneme debatu s inscenátory, koncert kapely ústeckého herce Adama Ernesta či májové posezení venku. A doufám, že toto naše divadelní propojení v příští sezoně vykulminuje ve velký společný divadelní projekt,“ doplňuje Lenka Dombrovská, programová kurátorka divadla Komedie.

Pražské premiéry Činoherní studia v Komedii:

  • 16. 2. 19.30 David Mamet: Americký bizon
  • 31. 3. 19.30 Jaroslav Rudiš: Anšlus
  • 12. 4. 19.30 Anton P. Čechov: Višňový sad
  • 11. 5. 19.30 Gianna Molinari: Tady je všechno ještě možné

https://cinoherak.cz/

Autor článku: Zuzana Vernerová, foto z inscenace: Americký bizon