05.10.2021 18:24

Činoherní studio uvede inscenaci Já, Feuerbach v někdejším Divadle hudby

Ústecké Činoherní studio se premiérou jubilejní 50. sezony vrací na místo, kde začínalo. Inscenaci Já, Feuerbach uvede v někdejším Divadle hudby. Titulní postavu ztvární Ivan Řezáč, který v 80. letech 20. století v souboru působil. Poprvé hru tvůrci uvedou v pátek 8. října. ČTK to dnes řekl mluvčí studia Petr Kuneš.

První premiéra 50. sezony v sobě symbolicky obsahuje návrat k historii místa i uměleckým osobnostem. V roce 1972 se dnešní Salon Dittrich jmenoval Divadlo hudby a Činoherní studio tam nastoupilo do své první sezony. Později lidé místo znali jako rockový klub Tukan. Činoherní studio se posléze stěhovalo a nakonec zakotvilo natrvalo na druhé straně Labe ve čtvrti Střekov. Soubor odsud na dva roky vyhnaly povodně v roce 2002.

Hra dramatika Tankreda Dorsta je dnes již klasikou německého moderního divadla. „Sledujeme pouť stárnoucího herce, který po dlouhé pomlce hledá ty pravé dveře zpátky ke svému životu. Setkává se s novými pořádky, cool generací a psem, který možná na rozdíl od něj dostane roli. Střet pragmatismu a inspirace, přízemnosti a výšin, kam je nebezpečné létat," uvedla k tématu hry dramaturgyně Tereza Marečková.

Po dlouhé době se do Činoherního studia vrací herec Ivan Řezáč. „Byl jsem mladej. Vzpomínám jenom na to dobré. Potkal jsem tu tenkrát spoustu zajímavých a statečných lidí. Důležitá inspirace," uvedl Řezáč, držitel ceny Thálie. Hereckými partnery Řezáče jsou v inscenaci Petr Uhlík a Marta Vítů.

Kromě premiéry se v Salonu Dittrich odehrají také dvě říjnové reprízy. Další štace hry Já, Feuerbach budou pokračovat na místa, kde dřív Činoherní studio hrávalo. V listopadu to bude jedno představení v Národním domě, další ve Veřejném sále Hraničář a v prosinci inscenaci uvede Severočeské divadlo opery a baletu.

Studio navázalo na známé ústecké Kladivadlo, které bylo zrušeno. Tyto scény daly českému divadlu a filmu třeba Josefa Dvořáka, Jiřího Bartošku, Karla Heřmánka či Ivanu Chýlkovou a Karla Rodena.

https://cinoherak.cz/

Autor článku: ČTK: fir, kš

Činoherní studio uvede inscenaci Já, Feuerbach v někdejším Divadle hudby

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.