13.04.2022 11:33

Činohra Divadla J. K. Tyla uvede premiéru současné britské hry Lidé, místa, věci

Divadlo J. K. Tyla uvede jako teprve druhá scéna v republice současnou britskou hru z roku 2015 Lidé, místa, věci, která se od počátku svého uvádění těší velkému diváckému zájmu. Drama o závislosti balancující na hraně reality a noční můry se v komorním prostředí Malé scény rozehraje pod vedením mladého režiséra Josefa Kačmarčíka. V náročné roli Emmy, jež podlehla, pro ni samotnou poněkud nečekaně, svodům bohémského života, se představí Klára Kuchinková. Premiéra je naplánována na středu 20. dubna 2022.

Autorem hry je významný dramatik a režisér mladé generace Duncan Macmillan. Poprvé na sebe upozornil v roce 2007 oceňovanou hrou Monster, o čtyři roky později pak zaujal love story Plíce, která se hned po své premiéře rozletěla do celého světa a na českých jevištích se stala autorovým nejuváděnějším textem. Brilantně napsané dílo Lidé, místa, věci, v němž autor nabízí nestranný a hloubavý pohled do problematiky drogové závislosti, mělo světovou premiéru v roce 2015 v Národním divadle v Londýně, následně bylo pro velký úspěch přeneseno na West End a v roce 2017 si získalo publikum i v New Yorku. Od té doby ho uvádějí nejprestižnější evropská divadla, včetně slavného Berliner Ensemble. Česká premiéra se odehrála v roce 2020 v Klicperově divadle v Hradci Králové v režii Pavla Kheka. „Lidé, místa, věci je hra o boji se závislostí, o tom, že očekávaná snadná cesta k uzdravení skrze pobyt v léčebně a společné terapie s lidmi, kteří mají stejný problém jako hlavní hrdinka, může být mnohem komplikovanější, než se může zdát. Mohou přijít recidivy. Ale je na každém, jestli v sobě nakonec najde dostatečnou vnitřní sílu, aby překonal sám sebe. Jestli se stane silným, nebo zůstane slabým. Zároveň chceme v této inscenaci zkoumat hranice mezi reálným a fiktivním světem, co je skutečné a co může být jen vnitřní vizí, zkresleným pohledem,“ prozrazuje dramaturg Zdeněk Janál a dodává, že text by tématem mohl zaujmout i diváky z řad studentů vysokých či středních škol.

Zajímavostí plzeňského nastudování bude režijně-scénografická koncepce. Režisér Josef Kačmarčík, jenž pracuje s činohrou DJKT podruhé – v roce 2016 inscenoval pohádku pro děti Bob a Bobek – vytvořil společně se scénografem Jánem Terebou na Malé scéně reálný prostor léčebny, kde diváci budou sledovat boj herečky Emmy o sebe sama z bezprostřední blízkosti. „Chtěli jsme variabilitu Malé scény vytěžit na maximum a dopřát divákům jedinečný zážitek z prostoru, o kterém si myslí, že ho důvěrně znají,“ vysvětluje režisér. „Variabilitu navíc vyžaduje sama hra, protože v ní dochází často až k filmovým střihům v čase, z místa na místo, z reality do snu.“ V inscenaci hraje důležitou roli také zvuk a hudba skladatele Jakuba Rataje a videoprojekce z dílny Lukáše Kellnera podkreslující prostor i atmosféru.

Lidé, místa, věci přinášejí zajímavou hereckou příležitost především představitelce hlavní role Kláře Kuchinkové. „Emma je úspěšná herečka, jež má problém zorientovat se v pro ni složitém světě, a kvůli událostem, které ji potkaly, často utíká ke drogám a alkoholu. Emma je ale také velká bojovnice a ze všech sil se snaží z toho všeho vymanit. Otázkou je, zda se jí to podaří,“ komentuje svou roli Klára Kuchinková. Kromě ní se diváci mohou těšit na přesvědčivé výkony Jany Kubátové, Matyáše Darnadyho, Martina Stránského, Jana Maléře, Zuzany Ščerbové, Vladimíra Pokorného, Libora Stacha, Denisy Cupákové a Elišky Vocelové.

www.djkt.eu

Autor článku: Martina Drbušková