12.03.2012 13:10

Činohra divadla v K. Varech stojí před problémem, kam s kulisami

Obnovená činohra Karlovarského městského divadla bude muset zanedlouho vyřešit, kam v případě nastudování dalších představení ukládat rekvizity a kulisy. Třetí premiéru plánuje na letošní podzim a stávající sklady jsou zcela zaplněné. Navíc příliš nevyhovují potřebám divadla, oznámil ČTK umělecký šéf souboru Jiří Seydler.    

V době fungování stálého souboru, který město zrušilo v roce 2004, sloužil pro potřeby divadla celý objekt Husovka poblíž hlavní divadelní budovy. V něm je sice stále původní divadelní fundus, většinu ostatních prostor však využívají amatérské divadelní soubory a Klub Paderewski. I kdyby tam divadlo opět sklady získalo, ideální by podle Seydlera příliš nebylo převážení kulis mezi Husovkou a divadlem. "Máme dost omezený rozpočet a doprava by se do něho už nevešla," konstatoval šéf činohry.    
Kromě některých provizorních míst v historické divadelní budově může ještě soubor využívat část prostor v objektu Terminus, s nímž je divadlo propojeno podzemním tunelem. Jejich vytvoření jako zázemí pro městské divadlo požadoval magistrát, když s výstavbou na pozemku souhlasil. Místnosti jsou řešeny ovšem spíše jako šatny než sklady. "Pro dvě hry, které činohra po obnovení uvádí, jakž takž místo je. Ale s třetí premiérou chystanou na podzim to už může být složité," poznamenala ředitelka divadla Dana Neumannová.

Obnovení někdejší činohry prosadilo současné vedení radnice. Zatím soubor pracuje spíše jako poloamatérský a na činnost dostal pro letošek necelé dva miliony korun. Primátor Petr Kulhánek (KOA) uvedl, že debata na téma jak pokračovat dále přijde na řadu asi letos na podzim. Pokud by měl být soubor obnoven jako stálý v plném rozsahu, znamenalo by to vydat z rozpočtu miliony korun. "Patrně na podzim se bude řešit i to, jak pro divadlo získat skladové prostory," dodal mluvčí města Jan Kopál.    
Karlovarské městské divadlo sloužilo po likvidaci souboru jako scéna pro dovezená představení. V tomto režimu funguje dále s tím rozdílem, že program postupně doplňuje produkce domácí činohry. Radnice před sedmi lety zrušení stálého souboru zdůvodňovala klesající návštěvností a vysokými náklady na provoz. Město následně pronajalo scénu na čtyři roky pražskému Divadlu Na zábradlí Karla Heřmánka. Od ledna 2008 divadlo provozuje obecně prospěšná společnost Karlovarské městské divadlo.

Autor článku: ČTK: vlm, snm

Činohra divadla v K. Varech stojí před problémem, kam s kulisami