13.11.2019 10:21

Činohra Národního divadla 29. října 2019 slavnostně spustila Sametové arkády

V interaktivní instalaci Sametové arkády vystavujeme herní arkádové automaty vyvinuté speciálně u příležitosti výročí sametové revoluce. Jsou umístěné ve třech budovách Národního divadla (v historické budově, ve Stavovském divadle a na Nové scéně), kde si je mohou návštěvníci volně zahrát. Automaty budou v budovách ND do ledna 2020.

Herní automaty. Arkádové automaty. Bojovat proti zlu, bavit se, žít – to vše je možné jedině směnou za peníze. Boj za revoluci. Jaké to je být kladným hrdinou? Jaké to je, organizovat revoluci? Václav Havel jako postavička v počítačové hře? Zhmotněný paradox ideálů versus byznysu a plané zábavy. Přijď nahrát vyšší skóre než Havel!

Hry jsou inspirované tradičními herními mechanikami i estetikou coin-op automatů, které putovaly v pouťových maringotkách v Československu na přelomu 80. a 90. let. Významnou složkou jsou texty ve hrách, které jsou mixem autorské fikce a dobových dokumentů.
Hudba jsou chiptune variace na písně spjaté s revolucí (Jaroslav Hutka: Náměšť, Spirituál kvintet: Jednou budem dál, Tublatanka: Pravda víťazí).

Instalace obsahuje tři typy herních automatů:

 1. Revolution Booster: Velvet Kamikaze. Umístěn na Nové scéně a ve Stavovském
  divadle. V této PacManem inspirované hře se hráč stává před fízly utíkajícím fiktivním
  Martinem Šmídem s možností položit svůj život za revoluci.
 2. Revolution Booster: Letris / Reshaping Letná. Umístěn na Nové scéně a v historické
  budově. Hráč pomáhá organizovat přicházející davy demonstrantů na Letné 25.
  listopadu 1989, a to formou blízkou Tetrisu. Ve hře lze číst autentická dobová hesla z
  transparentů.
 3. Revolution Booster: Havel Race. Umístěn na Nové scéně. V této závodní hře se
  hráče stane osobním řidičem Václava Havla a musí ho dovézt včas na různá setkání.
  Jednotlivé levely jsou vytvořeny na základě reálných událostí – setkání Václava Havla
  s představiteli režimu, jednání Občanského fóra apod.

V rámci slavnostního spuštění proběhla přednáška Jaroslava Švelcha o československých politicky angažovaných počítačových hrách za socialismu. Její záznam lze zhlédnout zde: https://www.facebook.com/novascena/videos/577211223013974/

K automatům během podzimu vzniknou také let‘s play videa s osobnostmi z řad herců Činohry Národního divadla. Ty bude možné nalézt na Youtube kanálu Činohry ND: https://www.youtube.com/channel/UCmoDod4o8B447J3qRw3KIAA?view_as=subscriber

Instalace Sametové arkády je součástí oslav sametové revoluce Sametová simulace, které produkuje Činohra Národního divadla ve spolupráci se skupinami VOSTO5 a 8lidí. Více zde: https://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/14663

Informace o dalších akcích Činohry Národního divadla zde: https://www.narodni-divadlo.cz/cs/cinohra

Tvůrčí tým instalace: Hza Bažant (koncept, grafika, design), Lukáš Franěk (programování a technické řešení), Jan Frič (koncept), Nina Jacques (texty), Marta Ljubková (koncept, texty) a Matyáš Řezníček (hudba).

Autor článku: Převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/