31.10.2014 11:46

Činohra Národního divadla Brno dnes poprvé uvede Hostinu dravců

Činohra Národního divadla Brno dnes rozšíří svůj repertoár o černou komedii Hostina dravců. Odehrává se v období nacistické okupace Francie. Na příkladu sedmi lidí, kteří se dostanou do extrémní situace, odhaluje skutečné lidské charaktery a ilustruje vůli přežít prakticky za jakoukoli cenu.

Autory hry jsou Francouzi Vahé Katcha a Julien Sibre. Děj zasadili do roku 1942. Na večírku v pařížském bytě vládne skvělá nálada až do okamžiku, kdy někdo před domem zastřelí dva německé důstojníky. Do domu vtrhne gestapo. Jako odvetu vybírá z každého bytu dva rukojmí. Německý major ze známosti nechává na rozjařené společnosti, aby si rukojmí ze svého středu vybrala sama.

Režiséra Ivana Krejčího na hře zaujal právě dramatický, ale přitom bolestně humorný zápas o holou existenci. "Lidé, kteří se chtějí zachránit, se kroutí, jsou cyničtí, zlí, přestože se nám ze začátku jevili jako docela dobrá parta," uvedl Krejčí.
Do úloh oslavenců, kteří náhle bojují o vlastní život, režisér obsadil Martina Slámu, Magdalénu Tkačíkovou, Martina Siničáka, Pavla Doucka, Petra Halberstadta a dvě nové posily souboru - Romana Nevěčného, který přišel z Českých Budějovic, a Hanu Tomáš Briešťanskou ze Zlína. V úloze německého majora hostuje Petr Kubes z Olomouce.

K Hostině dravců se herci sejdou na jevišti Mahenova divadla. Po dnešní premiéře jsou do konce roku na programu čtyři reprízy, v druhé polovině sezony dalších sedm. Hostina dravců je po inscenaci Jak chutná moc druhou činoherní premiérou Národního divadla Brno v této sezoně. Dále se chystá například Sofoklův Král Oidipús nebo inscenace Havel v zemi čeledínů nového uměleckého šéfa Martina Františáka.

www.ndbrno.cz


Autor článku: ČTK: tmd, dr

Činohra Národního divadla Brno dnes poprvé uvede Hostinu dravců